Централната банка на Русия обяви във вторник, че ще започне да разпродава чуждестранните си валутни резерви предсрочно, след като сривът в цените на петрола направи рублата най-лошо представящата се валута в световен мащаб, информира Bloomberg.
Този ход е насочен към „увеличаване на предвидимостта в действията на паричните власти и намаляване на нестабилността на финансовите пазари на фона на значителните промени в световния петролен пазар“, се казва в съобщение на уебсайта на институцията.
Руските политици се подготвят за период на продължителни ниски цени на петрола, след като Кремъл започна ценова война със Саудитска Арабия, за да избегне намаляване на добива. От Министерството на финансите заявиха в понеделник, че Фондът за национално благосъстояние в страната на стойност 150 милиарда долара може да помогне на бюджета да издържи десетилетие на цени на суровия петрол от 25 долара за барел.
Също така от Министерството на финансите заявиха в понеделник, че ще започнат да продават чуждестранна валута, ако цените на петрола останат под 42,40 долара за барел. Първоначално купуването на местна валута трябваше да започне през следващия месец. От централната банка заявиха, че ще продават валута от собствените си резерви и изразиха готовност да използват допълнителни инструменти за поддържане на финансовата стабилност.
До вторник централната банка редовно купуваше чуждестранна валута от името на Министерството на финансите за правителствения фонд за „черни дни“. Ако цените на петрола останат под нивото от 42,40 долара, министерството ще използва този фонд за осигуряване на средства за бюджетните разходи.
Рублата вече поевтиня с 10% на годишна база до петък. Минути след 11 ч. българско време във вторник рублата поевтинява до 72,231 рубли за долар.
Руските държавни ценни книжа, деноминирани в местна валута, бяха сред любимите на инвеститорите на развиващите се пазари през 2019 г. Притежателите на облигации предпочитат да не се фокусират върху санкциите срещу страната, а да наблегнат на валутните й резерви от половин трилион долара и това, че тя притежава една от най-ниските дългови тежести сред големите икономики.