Попитайте почти всички от Wall Street какво ги тревожи най-много и корпоративният ливъридж най-вероятно ще се нареди сред най-големите им страхове. През август от Bank of America Corp. анкетираха 224 мениджъри на фондове с общо 553 милиарда долара активи и установиха, че рекордните 50% от тях са загрижени за прекомерния дълг в балансите на компаниите, предава Bloomberg.
Не е трудно да разберем защо е така. От една страна, все по-голям брой известни американски компании сега са оценени с кредитен рейтинг BBB, но по-лошата картина се чертае от експлозивният растеж в прибягването към ливъридж и секюритизационни сделки. Глобалните регулатори не са намерили начин да определят заплахата, която могат да представляват тези практики за финансовата система.
Очевидно Федералният резерв е готов да предприеме стабилно измерване на този риск. Миналата седмица от институцията обявиха, че по време на годишните си стрес-тестове, най-големите банки на Wall street трябва да докажат, че могат да издържат на „вълна от неизпълнения на корпоративния сектор“.
„Тази година стрес-тестът ще ни помогне да оценим каква е ефективността на големите банки по време на тежка рецесия и ще ни даде по-голяма информация за това как могат да реагират те на сътресения при ливъриджа и секюритизацията“, каза Рандал Карлс, заместник-управител на Фед. Банките имат срок до 6-и април да представят своите планове, а резултатите ще излязат в края на юни.
Посланието на Фед до Wall Street е съвсем ясно: Ливъриджът се възприема като голям риск и сега е моментът да разгледате внимателно експозициите си. През септември управителят на централната банка на САЩ Джером Пауъл предупреди, че повишеното ниво на корпоративния дълг е „истински проблем“ и може да послужи като „усилвател“ на всяко икономическо забавяне. Управителят на клона на Фед в Бостън Ерик Розенгрен не се съгласи с намаляването на лихвените проценти през миналата година, отчасти заради опасенията за финансовата стабилност от „почти рекордните цени на акциите и увеличаването на корпоративния ливъридж“.
От Борда за финансова стабилност, световната регулаторна организация, която се състои от централни банки, финансови министерства, международни органи и регулаторни органи, направиха такова заключение относно стрес-тестовете на банките:
„Съществуват присъщи затруднения при моделирането на сценарии за въздействието на дългови активи, които са създадени при лоши кредитни условия. Освен това трансграничното измерение на рисковете може да не бъде покрито изцяло от стрес тестовете, тъй като взаимната свързаност е трудна за оценка при отделните юрисдикции“.
Умният ход на Фед е да тества дали банките могат да издържат на глобална рецесия, в която пазарите за корпоративен дълг и недвижими имоти са засегнати особено силно. Но както казаха от Бордът, е трудно точно да се моделира за най-лошия сценарии предвид безпрецедентния характера на кредитните пазари в ерата след финансовата криза.