Германската икономика нарасна с 0,6 процента през 2019 г., както обяви Федералната статистическа служба в сряда в Берлин. Това е значително по-слаб ръст от отчетените през 2018 и 2017 г. нараствания от 1,5 и 2,5%, но отговаря на пазарните очаквания. Същевременно това е и най-слабото увеличение на германската икономика от 2013 г. насам, предава DPA.
Потребителските разходи и строителният бум продължиха да бъдат надежден стълб на икономиката през изминалата година: благодарение на продължаващия да се намира в добра форма пазар на труда и през 2019 г. германците са били склонни да пазаруват. Строителството също е процъфтявало, а това предотврати краха за германската икономика, за който предупреждаваха някои икономисти.
Специалистите са единодушни за причините за понижението. Никола Бранд от ОИСР казва: „Спадът в растежа идва от търговските спорове. Тук Германия, със своята експортно ориентирана индустрия, е под кръстосан огън. Несигурността в търговията остава. Големият въпрос е: колко дълго ще продължи възхода на вътрешната икономика? Ако несигурността не бъде потушена, тя може да се прелее върху местната икономика“.
„Германската икономика нарасна с 0,6 процента през последната година, което е най-слабият ръст от финансовата и икономическа криза през 2012/2013 г. На първо място, защото слабостта в търсенето на международните пазари удари с всички сили индустрията в Германия“, казва Клаус Михелсен от Германския институт за икономически изследвания (DIW).
Той пояснява, че местната автомобилна индустрия е в рецесия - съседните икономически сектори също са засегнати от тази слабост. „Реалните експортни хитове в машиностроенето също бяха много по-малко търсени - това се дължи и на факта, че търсенето на капиталови стоки страдаше дълго заради многобройните нерешени политически въпроси като Brexit или търговския спор между САЩ и Китай. Фактът, че германската икономика изобщо нарасна, дължим до силно частно потребление и строителната индустрия“
Най-голямата икономика в Европа непрекъснато растеше след кризисната 2009 година. С изключение на две по-слаби години, в този период брутният вътрешен продукт нарастваше силно, понякога с повече от 2 процента годишно.
Повечето експерти очакват ръст от около един процент през 2020 г. Те обясняват част от очакваното увеличение с факта, че през тази година ще има повече работни дни.
Въпреки това и през 2019 г. германската държава успя да отчете огромен излишък - за шеста поредна годна. Федералното правителство, федералните провинции, общините и социалното осигуряване събраха общо 49,8 милиарда евро повече, отколкото са похарчили, обяви Федералната статистическа служба. През 2018 г. имаше рекорден излишък от над 62 милиарда евро. Сумата съответства на 1,5 процента от брутния вътрешен продукт.