Годишната инфлация в еврозоната достига ниво от 1,0% през ноември 2019 г., спрямо 0,7%, отчетени през октомври, показват публикувани в сряда данни на Евростат. За същото време през 2018 г. инфлацията е възлизала на 1,9%.
Общо за Европейския съюз ускорението на инфлацията достига 1,3% на годишна база през ноември 2019 г. спрямо 1,1% през октомври. Година по-рано инфлацията на ЕС възлиза на 2,0%.
Най-нисък темп на инфлация на годишна база е отчетен в Италия, Португалия (по 0,2%) и Белгия (0,4%). Най-високите увеличения в цените на годишна база са регистрирани в Румъния (3,8%), Унгария (3,4%), Словакия (3,2%) и Чехия (3,0%), става ясно от данните на статистическата служба на Европейския съюз.
В сравнение с октомври инфлацията е спаднала в пет държави членки, останала е непроменена в две и е нараснала в двадесет.
През ноември най-висок принос към годишния темп на инфлация в еврозоната оказват цените на услугите ( които нарастват с 0,82 процентни пункта ), следвани от тези на храни, алкохол и тютюн, неенергийни промишлени стоки и енергия.
Базовата инфлация във Великобритания се задържа на най-ниското си равнище от три години насам през ноември, докато Английската централна банка се подготвя да обяви последното си решение за паричната си политика през тази годината, информира Bloomberg.
Индексът на потребителските цени се е повишил с 1,5% на годишна база през ноември, което съответства на най-ниския темп на ръст от ноември 2016 г., съобщиха в сряда от Националната статистическа служба на Великобритания.
Въпреки това цифрите вероятно ще засилят натиска върху Централната банка на Англия по време на последното ѝ заседание относно паричната политика през тази година.
Очаква се членовете на борда Майкъл Сондърс и Джонатан Хаскел да повторят призивите си за по-ниски лихви на заседанието в четвъртък на фона на нарастващите признаци на икономическа слабост.
Инфлацията се движи доста под целта от 2% на Английската централна банка, а институцията очаква ръстът на цените да се забави още през следващата година и да остане под целта до втората половина на 2021 г.
Инфлацията може да бъде ограничена през следващите месеци и от рязкото покачване на паунда тази година, което понижи цените на вноса. От средата на август паундът е нараснал с почти 11% спрямо валутите на основните търговски партньори на Великобритания. Това е най-голямото увеличение в цената на британската парична единица от 2009 г. насам.