Управителят на Европейската централна банка Кристин Лагард призова за нов микс от политики, като заяви, че трябва да се увеличат публичните инвестиции, за да се облекчи тежестта на паричните стимули и да се гарантира, че регионът може да процъфтява във все по-несигурния свят, предава Bloomberg.
В първата си по-голяма реч, откакто пое поста преди три седмици, новият гуверньор на ЕЦБ заяви, че институцията ще продължи да подкрепя икономиката на еврозоната. Но каза още, че фискалната политика е ключов елемент за преодоляване на предизвикателствата пред промяната в световната търговия и намаляващия вътрешен растеж.
„Кумулативните външни и вътрешни предизвикателства ни призовават да разгледаме - като европейците - как да реагираме на новата среда“, каза Лагард във Франкфурт. „Отговорът се състои в превръщането на втората по големина икономика в света в отворена за него, но уверена в себе си - икономика, която използва в пълна степен потенциала на Европа, за да осигури по-високи темпове на вътрешно търсене и дългосрочен растеж“, каза тя.
Предизвикателствата, за които Лагард говори се отразяват и от нивата на индекса на мениджърите по поръчките PMI. Данните, които бяха публикувани в петък, показаха, че икономиката на еврозоната отслабва този месец, като особено голям спад се забелязва в сектора на услугите.
Очаква се Лагард да се концентрира именно върху тези фактори на първото си заседание за определяне на политиката на ЕЦБ, на 12 декември.
„Забележително е, че тя говори само за реагиране на „бъдещи рискове “, въпреки че според нас има проблем с ниската инфлация и растежа, които се намира под-потенциалния в момента“, казва Грег Фузеси, икономист от JPMorgan и добави: „Ясно е, че чакането на по-голяма яснота относно бъдещите действия на ЕЦБ продължава“.
Лагард започна от там, където спря предшественикът й Марио Драги. В последната си реч той призова за фискална подкрепа от страна на правителствата в еврозоната, така че паричната политика да не е „самотен играч“ - фраза, която новият управител също използва.
В речта си французойката надгради идеята, която изрази в Берлин по-рано този месец, когато призова Европа да спре „да се подценява“ и вместо това да покаже сила и решителност.
„Имаме уникална възможност да отговорим на променящия се и предизвикателен свят, като инвестираме в нашето бъдеще“, каза тя. „Всичко това би променило играта, не само за нашата собствена стабилност и просперитет, но и за световната икономика“, допълни Лагард.
Тя каза също, че ще преразгледа стратегията на централната банка „в близко бъдеще“. Това е стъпка, която може да помогне за отправяне на отношенията, които се обтегнаха, след като Драги въведе нов пакет от стимули в последните си седмици на поста. Лагард вече започна да изгражда мостове на разбирателството по-рано този месец, като покани 25-членния Управителен съвет в луксозен хотел, където бяха обсъдени процесите за вземане на решения и проблемите в комуникацията.
Управителя на Бундесбанк Йенс Вайдман, един от най-яростните противници на неотдавнашния пакет от стимули и дългогодишен критик на програмата за купуване на облигации от страна на ЕЦБ, заяви, че подкрепя идеята за преразглеждането на стратегията и каза, че особено внимание трябва да бъде обърнато на страничните ефекти от разхлабената политика.
След години на безпрецедентни стимули - отрицателни лихвени проценти, покупки на облигации в големи мащаби и отпускане на дългосрочни заеми за банките – все повече нарастват опасенията от последствия като повишаване на цените на недвижимите имоти и прекомерно поемане на риск от инвеститорите в търсене на по-висока доходност.