Германската икономика вероятно ще се намира в стагнация през четвъртото тримесечие на 2019 г., прогнозира Бундесбанк, сигнализирайки, че макар страната да е избегнала рецесията, все още не се забелязват сигурни признаци за възстановяване, предава Bloomberg.
Според месечния отчет на централната банка налице е предпазлив оптимизъм, че спадът в производството вероятно ще намалее. Вътрешното търсене също трябва да продължи да оказва подкрепа на икономиката, въпреки че „значителният спад“ се отразява на все още стабилния пазар на труда.
„Очаква се слабостта на германската икономика да продължи в последното тримесечие на годината", заявиха от германската централна банка в понеделник. „Но вероятно няма да се влоши значително. От днешна гледна точка, общото производство вероятно ще изпадне в стагнация", посочват от финансовата институция.
Най-голямата европейска икономика отчете изненадващ ръст през третото тримесечие, избягвайки очакваната по-рано първата рецесия за страната от шест години насам. Това не променя факта, че Германия преминава през тежък период, предизвикан от глобалното търговско напрежение и геополитическата несигурност, който я превърна от традиционния двигател на растежа в еврозоната в източник на несигурност.
Бундесбанк изтъкна някои обещаващи признаци на стабилизация: бизнес очакванията на производителите се подобряват, а притокът на нови поръчки е бил постоянен през предходните месеци, което спомогна за преодоляване на разликите в цифрите на експортно-ориентираните отрасли и вътрешното търсене.
Частното потребление трябва да продължи да укрепва икономическия растеж през четвъртото тримесечие благодарение на силния пазар на труда и нарастващите заплати, докато очакваната експанзионистичната фискална политика също трябва да окаже благоприятен ефект.
„В по-голямата си част икономиката вероятно е „изплувала на повърхността“ през втората половина на годината“, казаха от Бундесбанк и добавиха: „Понастоящем няма причина да се страхуваме, че Германия ще изпадне в рецесия".