Цената на златото е на път да отбележи най-голямото си седмично понижение от три години насам. То е причинено от напредъкът в търговските преговори между САЩ и Китай, който намали търсенето на т.нар. активи „убежища“, като златото.
Ценният металът поевтинява с 3,7% през тази седмица, което бележи най-големия спад от ноември 2016 г. насам. Освен от благоприятното развитие на отношенията между Пекин и Вашингтон, тази седмица вниманието на инвеститорите беше привлечено и от някои признаци на стабилизация в световната икономика.
Други благородни метали също отбелязаха понижения в цените си. Среброто например загуби 7,6% от стойността си.
През тази година цените на златото се повишаваха не само от търговските спорове, но и от намаляване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв и увеличеното търсене от страна на инвеститорите и централните банки.
Сега изглежда, че тези три фактора започват да изчезват. Двете най-големи икономики в света са все по-близко до отмяна на митата като част от очакваната търговска сделка между тях. В същото време централната банка на САЩ наскоро посочи, че намаляването на лихвите за трети път тази година засега е достатъчно за икономиката.
Златото остава под напрежение и в петък. Към 15:25 ч. българско време цената на ценния метал бележи спад 0,66% до ниво от 1461,54 долара за тройунция, след отчетено понижение от 1,5% в четвъртък.
„Основният двигател за слабостта на златото е увеличаването на оптимизма по отношение на търговските перспективи“, казва Джон Шарма, икономист от National Australia Bank Ltd. „Все пак трябва да се помни, че търговската сделка все още не е сключена“, допълва той.