Управителят на Европейската централна банка Марио Драги заяви, че институцията би могла да направи още за стимулирането на инфлацията, ако това бъде необходимо. Той също така отново призова правителствата от еврозоната да подкрепят усилията му чрез фискалните разходи.
„Всички инструменти, от лихвени проценти през покупка на активи до бъдещи насоки, са готови да бъдат калибрирани“, заяви Драги в интервю за Financial Times. Той също така посочи, че централната банка действа „симетрично“ в преследването на целта си за ценова стабилност.
Приближавайки края на своето управление в ЕЦБ, Драги отново повтори своята позиция, че повечето правителствени разходи могат „много да помогнат“ на мисията на централната банка, съобщава Bloomberg. Според него настоящите икономически стимули могат да се задържат за по-дълго време, ако „няма подкрепа от фискалната политика“. Според него те също така ще бъдат по-малко ефективни, ако правителствата не разтворят държавните кесии.
Неговите изказвания по всяка вероятност ще предизвикат бурни реакции в страни като Германия, които традиционно се против всякакви разговори за разхлабване на паричните политики. Последната среща на ръководството на ЕЦБ предизвика несъгласие от страна на редица национални представители с плановете на Драги за завръщане на количествените облекчения, срещу които традиционно застават Германия, Франция и Холандия.
По-рано миналата седмица членът на Управителния съвет на ЕЦБ от Германия Сабине Лаутеншлегер неочаквано напусна – над две години преди края на мандата си, след като по-рано се изказа против нуждата от подновяване на програмата за покупка на облигации.
Завоалирано Драги обвини Бундесбанк за неособено доброто посрещане на политиките му в Германия. Неговете политики бяха оспорвани в съда от група германски адвокати. Ежедневникът Bild пък го описа като вампир, изпиващ спестяванията на германците, само ден след последното решение на ЕЦБ за стимулите.
„Обяснението на нашите политики пред гражданите на еврозоната зависи от комуникацията на националните централни банки“, заяви управителят на ЕЦБ, чийто мандат изтича в края на октомври. „Когато те подкрепят решенията на Управителния съвет на държавно ниво, то общественото мнение на национално ниво също е в наша подкрепа“, заяви той пред FT.
Драги също така коментира и някои от другите рискове, пред които е изправен 19-членния регион, включително рискът от Brexit без сделка, който нараства. Той също така призова за по-тесен фискален съюз в еврозоната, като по думите му без него блокът на единната валута ще остане една „крехка конструкция“.
„Като се има предвид слабостта на националните държави в глобализиращия се свят, от значение е съюзът да стане по-силен. В някои области задълбочаването на интергацията ще постигне тази цел“, допълни той.
Драги също така отново повтори призива за общ бюджет на еврозоната, въпреки че „политическият дебат все още трябва да извърви дълъг път“.