Руската рубла отново е най-добре представящата се валута тази година сред страните с нововъзникваща икономика, а доходността по 10-годишните руски държавни ценни книжа се понижи до най-ниското си ниво отпреди анексирането на Крим на фона на смекчената политика от страна на централната банка и възобновения апетит към риск, съобщава Bloomberg.
Рублата се отърси от понижаването на цените на петрола и се насочва към най-добрата си седмица от март насам, а доходността по 10-годишните държавни ценни книжа, известна като OFZs, достигна най-ниското си ниво от 2013 г. насам.
Гуверньорът на Руската централна банка Елвира Набиулина даде допълнителен тласък на ралито на облигационния пазар миналата седмица, когато намекна по време на заседанието на банката, че е възможно по-голямо от очакванията понижение на лихвите.
„Вероятността да видим ниво на ключовата лихва под 6,5% нараства след срещата. В краткосрочен план това ще увеличи интереса към OFZs“, коментира Татяна Евдокимова, анализатор в Nordea Bank в Москва.
След като понижи ключовата лихва на трето поредно заседание до 7% миналата седмица, Руската централна банка вече не споменава неутрална лихва от 6%-7% в прогнозите си, намеквайки, че има пространство за ново понижаване.
Активите на нововъзникващите пазари получиха нов тласък в четвъртък, когато гуверньорът на Европейската централна банка Марио Драги обяви мащабни стимули, включително програма за изкупуване на облигации и понижаване на лихвата по депозитите.
Валутите на развиващите се страни отбелязват ръст за осми пореден ден в петък и са напът да запишат най-дългата си печеливша серия от януари 2018 г. на фона на растящия оптимизъм за разрешаване на търговския спор между САЩ и Китай.
Инфлацията в Русия се понижи тази година, което означава, че дори след три понижения на лихвите, реалните ставки в страната все още са сред най-високите на нововъзникващите пазари. Те предлагат едно от най-привлекателните равнища на възвръщаемост в света в момент, когато централните банки на останалите страни понижават лихвите.
„С положителната си реална доходност, отрицателен нетен дълг и бюджетен излишък рублата изглежда изключително привлекателна като „кери трейд“ (стратегия, при която инвеститорите използват нискодоходни валути като еврото за финансиране на инвестиции в по-високодоходни активи другаде – бел. ред.)“, казва Андрей Кошетков, анализатор в компанията Otkritie Brokerage.