Правителството на САЩ е установило, че Китай манипулира валутата си и ще работи съвместно с Международния валутен фонд, за да се пребори с нелоялната конкуренция от страна на Пекин. Това заяви вчера в комюнике американският финансов министър Стивън Манучин, цитиран от Bloomberg.
Въпреки че решението на Министерството на финансите е до голяма степен символично - потенциалните наказания са по-малко наказателни от стъпките, които Тръмп вече предприе срещу Китай - това подчертава колко бързо се влошават отношенията между двете най-големи икономики в света. Този ход срина пазарите, като фючърсите на индекса S&P 500 се свиха с почти 2% в един момент, макар че сътресенията отслабнаха, когато Китай определи по-силното от очакваното ниво за юана при ежедневното му определяне.
В понеделник Китай остави курса на юана да спадне под ключовия праг от 7 юана за долар за първи път от над едно десетилетие и каза, че ще спре да купува селскостопански продукти от САЩ. Това разпали с още по-голяма сила търговската война между двете страни. Индексът S&P 500 отбеляза най-големия си спад за годината, а активи убежища, включително облигации и йената, поскъпнаха. Акциите отново се понижиха във вторник, въпреки че юанът започна да постъпва, а йената – да поевтинява.
Резкият спад на юана с 1,4 процента спрямо долара в понеделник стана дни, след като американският президент Доналд Тръмп смая финансовите пазари със заканата да наложи 10-процентни мита върху вноса на китайски стоки на стойност 300 милиарда долара. Така държавният глава на САЩ наруши краткотрайното примирие в търговската война, разстроила веригите на доставки и забавила растежа.
За последно САЩ определиха Китай за валутен манипулатор през 1994 г.