Продължават да са необходими в значителна степен парични стимули, за да се гарантира, че финансовите условия ще останат много благоприятни и ще подкрепят разширяването на еврозоната. Това заяви Марио Драги, управител на Европейската централна банка след днешното заседание на финансовата институция.
„По-бавни перспективи за растеж основно отразяват продължаващите слабости в международната среда на продължителна глобална несигурност, която особено засяга производствения сектор в еврозоната", обясни Драги. Той посочи, че по-нататъшното нарастване на заетостта и увеличаването на заплатите продължават да подкрепят устойчивостта на икономиката, но отслабването на световния растеж и влошаването на международната търговия все още тежат върху перспективите на еврозоната.
„Въпреки че има признаци на сила в икономиката, в икономиките, където производството е много важно, нещата в този сектор стават все по-лоши и по-лоши и трябва да вземем това предвид”, заяви Марио Драги, цитиран от Bloomberg. Драги каза още, че различните икономически несигурности вредят на бизнес климата, особено в производствения сектор.
По отношение на ръста на потребителските цени управителят на ЕЦБ смята, че в средносрочен план основната инфлация ще се ускори, подкрепена от паричната политика, икономическата експанзия и по-силния растеж. В момента обаче по думите на Марио Драги инфлационният натиск остава заглушен и показателите за инфлационните очаквания са понижени, допълвайки с коментара: „Не ни харесва какво виждаме".
„Рисковете, свързани с перспективите за растеж в еврозоната, остават в посока надолу, отразявайки продължителното наличие на несигурност, свързана с геополитическите фактори, нарастващата заплаха от протекционизъм и уязвимостта на развиващите се пазари", коментира Драги. Според него входящите данни за икономиката показват, че през второто и третото тримесечие ще се наблюдава по-слаб растеж.
По-рано в четвъртък Европейската централна банка изпрати най-силния си сигнал досега, че паричната подкрепа за икономиката на еврозоната ще бъде засилена след лятната ваканция с по-ниски лихвени проценти и подновени покупки на активи.
От Управителния съвет на банката посочват в изявлението си, че ще бъде подновена програмата за обратно изкупуване на облигации, ако е необходимо.