Двама влиятелни представители на Федералния резерв са изразили мнение в четвъртък, че са готови да действат бързо, ако е необходимо, за да се подкрепи икономиката на САЩ, с което засилиха очакванията за по-сериозно намаляване на лихвите през този месец, съобщава Ройтерс.
На фона на липсата на ясни сигнали за рецесия в момента банкерите смятат, че търговската война между САЩ и Китай, която вреди на доверието на бизнеса в страната, и глобалното забавяне на производството и инфлация под целта от 2% са достатъчни, за да се действа бързо и агресивно.
Джон Уилямс, заместник-председател на Комитета по паричната политика и ръководител на регионалната банка на Фед в Ню Йорк каза, че когато инфлацията е ниска, банкерите не могат да си позволят да стоят и да чакат потенциалните икономически проблеми да се материализират. Той обаче не обясни дали заради това си мнение ще подкрепи понижение на лихвите по-късно този месец.
„По-добре е да се вземат превантивни мерки, отколкото да се чака катастрофа“, заяви Уилямс на академична конференция в Ню Йорк, фокусирана върху проблемите на централната банка. Представителят на Фед каза още, че когато има стимули на разположение си струва да се действа, за да се намалят лихвите при първите сигнали за икономически стрес.
Заместник-гуверньорът на Федералния резерв Ричард Кларида, от своя страна заяви, че на централните банкери може да им се наложи да действат преждевременно, за да стимулират икономиката на САЩ като застрахователна полица срещу нарастващите рискове.
„Не е нужда да се чака, докато нещата станат толкова лоши, че да има драматична поредица от намаляване на лихвите“, каза Кларида в интервю за Fox Business Network.
Пазарите реагираха бързо на коментарите на двамата висши представители на Федералния резерв. Те са сред десетте души, които ще гласуват дали и каква промяна да има на лихвите на срещата на Фед, насрочена за 30-31 юли.
Трейдърите вече залагат, че банкерите ще понижат лихвите с половин процентен пункт по време на юлската си среща, което е увеличение от два пъти спрямо очакванията ден по-рано. Индексите се повишиха в четвъртък, а доходността по-дългосрочните облигации се понижи.
През последните седмици банкерите от Федералния резерв посочиха множество притеснения, които според тях могат да сложат край на най-продължителната икономическа експанзия в САЩ.
Последните аргументи представляват рязко отклонение от възгледите на Фед от преди няколко месеца. Миналата година централната банка повиши лихвите заради очакванията, че инфлацията ще достигне целта си. По-рано през тази година пък от централната банка обещаха да бъдат търпеливи преди да предприемат каквито и да било действия по отношение на лихвените проценти, докато преценят дали търговската война и рисковете за забавяне на икономическия растеж оказват негативен ефект върху икономиката на САЩ.
През последните седмици обаче банкерите не веднъж изразиха притеснения, че търговската война може да доведе до забавяне на инвестициите и разходите на бизнеса.