Потребителската инфлация в САЩ се ускорява рязко през март в резултат на силно поскъпване на енергийните цени и по-специално на цените на бензина, но при известно забавяне на основната инфлация, показват данни на Департамента по труда.
Индексът на потребителските цени (CPI) нарасна през март с 0,4% спрямо февруари, когато се повиши с 0,2% и очаквания за малко по-скромен растеж с 0,3%, като това представлява най-солидно повишение на инфлацията от 14 месеца насам.
На годишна база растежът на потребителските цени се ускори до 1,9% от 1,5% през февруари (най-слабо повишение от септември 2016-а година) и осреднена прогноза на финансовите пазари за повишение с 1,8 на сто, предава Bloomberg.
Енергийните цени се повишиха с 3,5%, тъй като бензинът поскъпна с близо 10% до 2,62 долара за един галон. За последно цените на бензина бяха по-високи през ноември 2018-а година.
Цените на хранителните стоки пък се увеличиха през март с 0,3% след тяхно повишение през февруари с 0,4% (най-силно повишение от май 2014-а).
Основният CPI индекс (изключвайки цените на храни и енергия) обаче нарасна за втори пореден месец с едва 0,1% при очаквания за повишение с 0,2% спрямо февруари, докато растежът на основната инфлация на годишна база се забави неочаквано до 2,0% след повишение с 2,1% през предходния месец. Трябва да се има предвид, че именно основният CPI индекс се следи от Фед като един от важните индикатори за състоянието на инфлацията в САЩ.
Макар че основната инфлация продължава да нарастват около и над важното целево ниво на банката от 2 на сто, все още няма индикации, че това може да доведе до ускоряване и на водещата инфлация (на индекса CPI).