Турският министър на финансите Берат Албайрак съобщи днес, че правителството ще подкрепи капитала на банките и високостойностния износ, а освен това ще коригира и данъците. Това са част от мерките в плана за реформи, целящ съживяване на икономиката, засегната от високата инфлация и слабата валута, предаде Ройтерс, цитиран от БТА.
Турската икономика изпадна в рецесия в края на миналата година и отчете най-голямото си свиване за тримесечие от близо десетилетие, след като валутната криза повиши инфлацията до 25 процента, а компаниите и банките затънаха още повече в дългове в чуждестранна валута.
Албайрак, представяйки пакета с реформи, каза, че новите мерки се отнасят само за 2019 година.
Правителството ще пусне дългови книжа за 28 милиарда лири (4,92 милиарда долара), за да осигури капитал за държавните банки, а също така ще повиши капиталовите равнища в частните банки, каза министърът.
Изплащанията на дивиденти и бонуси ще бъдат ограничени по време на периода на икономическо ребалансиране, допълни той.
Очаква се необслужваните заеми в турските банки да се удвоят през тази година.
Турската лира достигна най-ниското си равнище миналата година, след като изгуби близо половината от стойността си спрямо долара и приключи годината, като поевтиня близо 30 процента. Кризата, която разтърси световните финансови пазари, бе предизвикана от обтягането на американско-турските отношения, безпокойствата за независимостта на централната банка и нарастването на задлъжнялостта.
Албайрак каза, че правителствените заеми ще бъдат предимно за стратегически сектори, износ, с добавена стойност и местно производство. Той допълни, че правителството планира да интегрира фонда си за изплащане на трудови компенсации с частния си фонд за пенсионно осигуряване.