Забавянето на растежа на световната икономика и засилването на напрежението върху бизнеса от продължаващата вече почти година търговска война между САЩ и Китай насочват централните банки от Япония до Австралия към облекчаване на паричната политика, правейки забележителен обратен завой, съобщава Ройтерс.
В края на миналата година дебатът в Япония беше фокусиран върху недостатъците от печатането на пари, докато Австралийската централна банка беше категорична, че следващата вероятна промяна в процентите ще бъде именно тяхното повишаване.
Очакваше се разпродажбата на валута на развиващите се пазари да принуди икономиките на Индия, Индонезия и Филипините да затегнат своята парична политика.
Но това така и не се случи.
По-слабият долар и по-ниските цени на петрола изиграха важна роля в обрата към решения за понижаване на лихвите.
Основният двигател за Азия в това отношение остава Китай, който започна тази година с влошени икономически данни, причинявайки дезинфлация в региона.
Миналия месец Федералният резерв на САЩ прие по-предпазлив подход в своята парична политика, с което сигнализира, че затягащият цикъл от повишаване на основните лихви вече е към своя край.
„Очевидно централните банки са намират в състояние на преосмисляне на своята политика“, заявява Пиюш Гупта, главен изпълнителен директор на DBS Group Holdings, базирана в Сингапур.
С изключение на Филипините, които също са свидетели на бърза дезинфлация, всички основни азиатски икономики са изправени пред нива на инфлацията, които са по-ниски от целите на техните централни банки.
Във вторник гуверньорът на Японската централна банка Харухико Курода заяви, че банката е готова да увеличи стимулите, ако рязкото поскъпване на йената навреди на икономиката и ценовите цели.
Същият ден гуверньорът на Филипинската централна банка Дива Гуинигундо каза, че ще облекчи паричната политика, ако нивото на ликвидност в страната не е достатъчно, за да отговори на икономическия импулс.
Същата централна банка повиши 5 пъти лихвените проценти на Филипините през изминалата година.
Индийската централна банка, от своя страна, понижи лихвените проценти по-рано този месец, a анализаторите очакват нов спад в скоро време.
Индонезия е единствената от трите големи икономики с дефицит по текущата сметка, за която не се предвижда промяна в паричната политика, след като повиши шест пъти лихвите през 2018 г.
На този етап икономистите не предвиждат повече от едно понижение на лихвите в която и да е страна от Азия, но всичко ще зависи от това как се представя икономиката на Китай, както и от завършека на търговските преговори с Вашингтон.