Обемът на продажбите на дребно в Европейския съюз през септември 2018 г. е намалял с минималните 0,1% спрямо предишния месец. Така регионът продължава тенденцията от последните няколко месеца без ясно изразена посока и слаби изменения в данните. За сравнение, предишния месец продажбите се увеличиха леко с 0,3% на месечна база, сочат сезонно коригираните данни на Евростат, публикувани в сряда.
В еврозоната липсва изменение в обема на месечна база, след като през август зоната с единна валута записа увеличение също от 0,3%.
В сравнение със същия месец на миналата година се наблюдават доста по-сериозни промени обаче. Обемът на продажбите в ЕС е нараснал с 1,5%, а в еврозоната – с 0,8%.
Според Евростат липсата на промяна в обема на месечна база в еврозоната се дължи основно на ръста в категорията „Храни, напитки и тютюневи изделия“ и автомобилните горива с по 0,4%, но при нехранителните продукти се вижда спад от 0,5%.
Що се отнася до ЕС като цяло, тенденцията е доста по-различна. Обемът на автомобилните горива се е увеличил с 0,8%, на категорията „Храни, напитки и тютюневи изделия“ с 0,1%, докато нехранителните продукти бележат намаление от 0,3%.
Сред страните членки най-голям ръст при продажбите на дребно се наблюдава в Ирландия (2,9%), Латвия (1,5%) и Естония (1,4%). Най-големи спадове пък се виждат в Португалия (-1,7%), Австрия (-1,0%), както и Белгия и Обединеното кралство (по -0,8%).
В България се отчита промяна лек ръст от 0,3%, с което темпът на увеличение се запазва същият спрямо предишния месец.
Годишният ръст на продажбите на дребно в еврозоната се подкрепя от автомобилните горива с 1,1%, от категорията „Храни, напитки и тютюневи изделия“ с 0,9% и от нехранителните продукти с 0,7%. Ситуацията в ЕС като цяло е малко по-различна, като нехранителните продукти излиза първи с увеличение от 2,0%, автомобилните горива с 1,9% и категорията „Храни, напитки и тютюневи изделия“ с 1,0%.
Най-сериозно повишение на обема на продажбите на дребно спрямо септември 2017 г. се отчита в Ирландия (10,2%), Литва (7,9%) и Полша (6,5%). Спадовете пак са най-сериозни в Белгия (-2,2%), Испания и Австрия (по -1,5%). В България обемът нараства с 4,7% спрямо същия период на миналата година, което сочи леко забавяне спрямо предишния месец, когато ръстът бе от 5,1%.