Банкерите от Федералния резерв остават убедени, че продължаващото постепенно увеличение на лихвените проценти е най-добрата формула за запазване стабилността на икономиката. Това става ясно от протокола от последната среща на Фед, съобщава CNBC.
Това може да не се хареса на американския президент Доналд Тръмп, който на няколко пъти вече критикува действията на централната банка.
От протокола от последното заседание на Федералния резерв, което се проведе на 25-26 септември, става ясно, че банкерите имат доверие в темпа на растеж, но изпитват известно колебание по отношение на въздействието, което митата могат да имат в бъдеще.
В крайна сметка гласуването за повишаването на лихвите в било едонодушно, като са дадени сигнали, че тази политика на постепенно нарастване на разходите по лихвите ще продължи.
Участниците в срещата са посочили, че по-нататъшното постепенно увеличение на лихвените проценти най-вероятно ще бъде в съответствие с устойчивата икономическа експанзия, силните условия на пазара на труда и инфлация близо до 2% в средносрочен план.
Решението на Федералния резерв да продължи да повишава лихвените проценти се сблъсква с все по-ожесточените критики на президента Тръмп.
Докато повечето президенти до сега са избягвали публични коментари по повод паричната политика, то Тръмп не се притеснява да нарече членовете на Фед „луди“, критикувайки управителят на централната банка Джером Пауъл с аргумента, че по-високите ставки са заплаха за икономическото възстановяване.
Последното заседание на Фед се проведе преди настъпването на сегашната нестабилност на пазарите, но така или иначе изречението, че „Федералният резерв остава далеч от постигането на равновесие по отношение на лихвите“ показва, че предстои увеличение.
„Въпреки оптимизма има фактори, които карат бизнеса да се отказва от инвестиционни възможности, като недостига на работна ръка и несигурността по отношение на търговската политика“, се посочва още в протокола. По-специално митата върху алуминия и стоманата ограничават инвестициите в енергийния сектор. Фирмите търсят и диверсификация на риска, свързан с търговския конфликт, като избират да търгуват с повече държави, както по отношение на вноса, така и на износа.
В протокола на Фед е отбелязано още, че бъдещите действия по паричната политика „ще зависят от оценката на входящата информация и нейните последици за икономическата перспектива“.