Японската централна банка потвърди в сряда, че ще поддържа лихвените проценти изключително ниски „за по-дълъг период от време“, запазвайки насоките обявени за първи път през юли, съобщава Wall Street Journal.
ЯЦБ се подготвя за по-дълга борба, отколкото се очакваше за вдигане на инфлацията. Инфлацията в Япония остава под 1%, което е далеч от целта на централната банка за 2%.
Гуверньорът на банката Харухико Курода заяви, че тя ще толерира увеличение на доходността до около 0,2%, след като преди това определи неофициална горна граница от около 0,1%.
От Японската централна банка потвърдиха още, че ще купуват държавни облигации с годишен темп от 80 трил. йени (712 млрд. долара), макар че действителните темпове на покупки в последния 12-месечен период паднаха до 45 трил. йени. В някои дни обаче десетгодишните държавни облигации не се търгуваха в резултат на строгия контрол от страна на ЯЦБ върху кривата на доходността.
Проучване, публикувано от регулатора в началото на септември, показва, че настроението сред участниците на пазара на облигации леко се е подобрило, но в голяма степен остава притеснението, че пазарът не функционира добре.
Анализаторите са в очакване дали Японската централна банка ще направи нещо, за да помогне на търговските банки, чиито маржове страдат сериозно от ниските лихви.
От банката запазиха виждането си, че икономиката се разраства с умерени темпове, но предупредиха, че търговската война, ръководена от САЩ може да охлади глобалните инвестиции и растеж, пише Ройтерс.
Междувременно от данните за износа на Япония за август става ясно, че той отчита ръст от 6,6% при консенсусна прогноза на анализаторите за 5,6%. За сравнение през юли повишението беше с 3,9%. Данните потвърждават, че стабилното търсене в световен мащаб е в основата на износа на страната.
"Като цяло обаче търговската война между САЩ и Китай ще има отрицателно въздействие върху износа на Япония и върху икономиката и макар да не виждаме подобно въздействие в момента, то това може да се очаква да се отрази в данните още за следващия месец", смята Коя Мияма, икономист в SMBC Nikko Securities.