Потребителските цени в САЩ отбелязват поредно увеличение през юли, като измерителят, изключващ храната и енергията, отчита най-големия си годишен скок от 2008 г. насам. Това от своя страна дава основа на очакванията, че Федералният резерв ще увеличи лихвените проценти следващия месец.
Индексът на потребителските цени нараства с 0,2% от юни, след като предходния месец ръстът на месечна основа бе 0,1%, съобщиха от министерството на труда, цитирани от Bloomberg. Това е и в унисон със средните очаквания на анализатори, допитани от агенцията.
Базисният индекс, който изключва ефектите на цените на хранителните стоки и енергията, също нараства с 0,2%, отговаряйки на очакванията. На годишна база той се увеличава с 2,4% - най-големият скок от септември 2008 г. насам.
Тези резултати сигнализират, че стабилното потребителско търсене ще поддържа инфлацията във време, когато митата и контрамитата на САЩ и редица страни, сред които Китай, също заплашват да повишат разходите.
Общият индекс на потребителските цени нараства с 2,9% през 12-те месеца до юли, което също е в унисон с прогнозите на анализаторите, става ясно още от съобщението на министерството.
В същото време около 60% от увеличението в общия индекс идва от скок в разходите за жилища.
Някои от секторите, които отбелязаха големи понижения през юни, обърнаха курса си през юли. Сред тях са разходите за хотели и мотели, които се увеличиха с 0,4% сред рекорден спад от 4,1% през юни. Самолетните билети скочиха с 2,7% през юли - най-големия ръст от юли 2013 г., след 0,9-процентно понижение предходния месец.
Преобладаващите очаквания са за увеличаване на лихвените проценти през септември, като голяма част от инвеститорите прогнозират още едно покачване преди края на годината. Инфлацията отбелязва напредък, а безработицата е 3,9% през юли, приближавайки се до максималната цел на Фед за заетост.