Потребителските цени в САЩ са се увеличили по-слабо от очакваното през април, след като поскъпването на бензина и наемите е било компенсирано от поевтиняването на услугите в здравния сектор, отразявайки стабилизирането на инфлацията, предаде Ройтерс.
Министерството на труда съобщи днес, че индексът на потребителските цени се е повишил с 0,2 на сто след спада с 0,1 на сто през март. През 12-те месеца до април индексът е нараснал с 2,5 на сто - най-голямото покачване от февруари 2017 година, след увеличението с 2,4 на сто през март.
С изключение на променливите цени на храните и енергията, индексът отчита растеж от 0,1 на сто след два поредни месеца на покачване с 0,2 процента. Така нареченият основен индекс на потребителските цени се е увеличил с 2,1 на сто на годишна основа през април - колкото и през март, пише БТА.
Икономистите очакваха миналия месец потребителските цени да нараснат с 0,3 на сто, а основният индекс - с 0,2 на сто.
Федералният резерв използва различен метод на изчисление на инфлацията, който сега доближава целевите 2 процента. Индексът на личните потребителски разходи, с изключение на храните и енергията, е ускорил растежа си до 1,9 на сто на годишна основа през март, след като силното поевтиняване на плановете за мобилна телефония миналата година доведе до преизчисляването му в низходяща посока.
Очаква се цените на горивата да нараснат още повече, след като вчера петролът достигна три и половина годишен максимум на котировките, предизвикан от решението на президента Доналд Тръмп да оттегли САЩ от иранското ядрено споразумение