Банкерите от Европейската централна банка (ЕЦБ) смятат, че е твърде рано да променят комуникационната си позиция по отношение на нормализирането на паричната политика дори да нараства увереността, че инфлацията ще достигне целта си, става ясно от протокола от последното заседание на регулатора през февруари, цитиран от Ройтерс. Освен това към момента не е ясно дали на следващата среща през март ще има дискусия за промяна в политика на ЕЦБ.
Средните инфлационни очаквания за еврозоната на регулатора за 2018, 2019 и 2020 г. са съответно за 1,5%, 1,7% и 1,8%, като данните за тази и следващата година са ревизирани в посока нагоре с 0,1%. Протоколът обаче показа, че ЕЦБ не е склонна да променя паричната си политика дори и да има по-силни инфлационни очаквания.
"Промените в комуникационната политика по принцип се смятат за преждевременни в този момент, тъй като инфлационните тенденции остават слаби на фона на силния темп на икономическа експанзия", се казва още в протокола на централната банка.
Според ЕЦБ трябва да се избягват резки промени, но да се следи отблизо засилването на еврото. На последното си заседание на 25 януари банката запази паричната си политика без промяна, но даде сигнал, че ако САЩ продължават да поддържат долара евтин, ще преосмислят действията си.
Инвеститорите очакват ЕЦБ да прекрати програмата си за изкупуване на облигации в размер на 2,55 трлн. евро до края на годината заради факта, че инфлацията най-накрая се ускорява макар и да остава под целта си от 2%. Вниманието сега обаче е насочено към еврото, тъй като всеки по-голям ръст в стойността на валутата може да забави инфлацията, заплашвайки да обезсмисли ефекта на стимулите, които банката предостави на пазарите.
На заседанието си през януари Управителният съвет на ЕЦБ взе решение лихвеният процент по основните операции по рефинансиране и лихвените проценти по пределното кредитно улеснение и депозитното улеснение да останат непроменени – съответно на нива от 0,00%, 0,25% и -0,40%. Управителният съвет очаква основните лихвени проценти на ЕЦБ да се задържат на сегашното си равнище продължително време и доста отвъд хоризонта на нетните покупки на активи.
По отношение на нестандартните мерки по паричната политика Управителният съвет потвърди, че нетните покупки на активи се предвижда да продължат с новия месечен темп от 30 млрд. евро до края на септември 2018 г. или след тази дата, ако е необходимо, и във всеки случай, докато Управителният съвет не забележи устойчива корекция на тренда на инфлацията в съответствие с неговата инфлационна цел.