Сривът на криптовалутите, който изтри 500 млрд. долара от пазарната им стойност през последния месец, може да се окаже много по-тежък. Това предупреждава Стив Стронгин, ръководител на отдела за инвестиционно проучване на Goldman Sachs Group Inc.
Повечето дигитални валути е малко вероятно да оцелеят в сегашната си форма, като инвеститорите трябва да са подготвени, че някои от тях ще загубят цялата си стойност, посочва той в доклад на банката.
Макар да не дава конкретни срокове за новите загуби в цената на съществуващите валути, той заяви, че последното непостоянство в стойността им е сигнал за балон, а тенденцията различни валути да имат еднакво движение е лишена от смисъл.
„Силната взаимна зависимост между различните криптовалути ме тревожи“, заяви той и допълни, че „заради отсъствието на вътрешна стойност валутата, която няма да оцелее, ще се търгува на нула“.
По думите му днешните дигитални валути нямат силата да се задържат в дългосрочен план заради увеличеното време на трансакциите, предизвикателствата в сигурността им и високите разходи за поддържането им. Според Стронгин въвеждането на регулирани фючърси на биткойна няма да реши тези проблеми и отхвърли идеята за предимството на първия с мотива, че малко от обещаващите интернет компании от времето на дот-ком балона са оцелели след 90-те години.
„Дали някоя от днешните криптовалути ще бъде Amazon или Google? Или ще свършат като многото вече нефункциониращи търсачки? Само защото се намираме в спекулативен балон, не означава, че настоящите цени няма да се увеличат за няколко оцелели“, заяви той и допълни, че това най-вероятно означава, че „повечето, ако не и всичките“ криптовалути „никога няма да изживеят отново скорошния си максимум“.
Въпреки това Стронгин се изказа по-оптимистично за технологията блокчейн, която стои в основата на дигиталните валути, посочвайки, че тя може да помогне за подобряването на финансовата отчетност. Въпреки това той предупреди, че състоянието на сегашната технология не предлага необходимата скорост за пазарни трансакции.