Американската икономика отбелязва по-висок дефицит в търговския си баланс през ноември. Според предварителните изчисления той възлиза на 50,5 млрд. долара, най-високата стойност от януари 2012 г. Икономистите очакваха отрицателно салдо от 49,8 милиарда долара.
Това е най-високият търговски дефицит от януари 2012 г. насам, тъй като вносът достигна рекордно високи нива на фона на нарастващото търсене на потребителски стоки, телефони, суров петрол и полупроводници. Износът се възстанови от спада си през октомври и достигна рекордна стойност заради по-високите продажби на капиталови стоки, самолети и автомобили.
Както съобщи американското Министерство на търговията, дефицитът през предходния месец пък е възлязъл на 48,9 млрд. долара, след като предварителните данни бяха за 48,7 млрд. долара.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обеща да намали радикално търговския дефицит.
Износът на услуги и стоки от САЩ е нараснал с 4,4 млрд. долара през ноември спрямо предходния месец до рекордните за всички времена 200,2 млрд. долара. Износът на стоки се увеличава с 4,4 млрд. долара до 134,6 млрд. долара, насърчен от по-високите продажби на цивилни въздухоплавателни средства, автомобили, автомобилни части и двигатели и потребителски стоки. Износът на услуги пък скача с 0,1 млрд. долара до 65,7 млрд. долара. Без отчитане на сезонните фактори износът за Канада и Япония бележи ръст (съответно 5,3% и 2,8%), но спада за ЕС (-8,4%), Мексико (-2%) и Китай (-1,9%).
Вносът на стоки и услуги за САЩ се е увеличил с 6 млрд. долара спрямо предходния месец до рекордните 250,7 млрд. долара през ноември 2017 г. Вносът на стоки е нараснал с 6 млрд. долара до 205,5 млрд. долара, което се дължи най-вече на импорта на потребителски стоки, главно мобилни телефони и други битови стоки, промишлени материали и суровия петрол, както и на капиталови стоки. Междувременно вносът на услуги се свива с по-малко от 0,1 млрд. долара до 45,3 млрд. долара. Без сезонни корекции вносът нараства от Канада (1,4%), но спада този от Япония (-4,3%), Мексико (-3,7%), ЕС (-2,9%) и Китай (-0,1%).