Икономистите се опасяват, че свръхниските лихвени проценти на Японската централна банка ще навредят на банките, ако се задържат твърде дълго, предаде Ройтерс.
Гуверньорът на централната банка Харухико Курода отбеляза, че съкращенията на лихвения процент на централната банка могат да навредят на икономиката, като доведат маржините до ниво, на което банките губят интерес към кредитирането.
Миналата седмица Курода сигнализира, че централната банка може да прекрати стимулите заради опасност те да навредят на банковата система в региона.
Двадесет и осем от 36-те икономисти (78%), анкетирани между 4 и 12 декември, са заявили, че са "донякъде загрижени" или "много загрижени" за неблагоприятното въздействие, което политиката на централната банка може да има върху банките. Само трима са заявили, че изобщо не се притесняват.
„Регионалните финансови институции могат да фалират, ако текущата парична политика продължи още няколко години", каза Такеши Минами, главен икономист в Norinchukin Research Institute.
Ацуши Такеда, главен икономист в Itochu Economic Research Institute, приветства дебат по въпроса.
„Мисля, че една широка дискусия ще помогне да се проучат гъвкавите възможности в изходната стратегия", каза той.
На своето октомврийско заседание централната банка на Япония обеща да остави краткосрочните лихвени проценти до минус 0,1%, а доходността по 10-годишните облигации около нула процента.
Средните прогнози в анкетата показват, че очакванията са банката да запази както краткосрочните лихвени проценти, така и целта за доходността от 10-годишни облигации, непроменена поне до втората половина на 2019 г.
Повечето анкетирани икономисти заявиха, че Централната банка ще започне да намалява стимулите си в края на 2018 г. Двадесет от 33-те анкетирани икономисти смятат, че икономическата експанзия ще продължи до 2020 г. и дори след това, докато 11 очакват растежът на икономиката да приключи през втората половина на 2019 г. Двама смятат, че промяна ще настъпи още през първата половина на 2019 г.