fallback

Силният франк има само вторичен ефект върху износа на Швейцария

В началото на 2015 г. централната банка на Швейцария махна тавана на обменния курс между франка и еврото, при което швейцарската валута поскъпна с до 41%

15:21 | 24.10.17 г.

Силният швейцарски франк в крайна сметка може да не е имал чак толкова голямо влияние върху външната търговия на Швейцария, съобщава Bloomberg, позовавайки се на ново проучване. Изводите от него показват, че макар износът да е пострадал през 2015 г., развързаният валутен курс не носи цялата вина.

В началото именно на 2015 г. централната банка на Швейцария махна тавана на обменния курс между франка и еврото, при което швейцарската валута поскъпна с до 41%. Всъщност се оказва, че има втори виновник. Франкът е поскъпвал във времена, когато икономиката на еврозоната все още е била в търсене на стабилност след дълговата криза във валутния съюз. 

Тобиас Ерхарт, Кристиян Рутцер и Ролф Ведер от Базелския университет изследват периода между 1990 и 2015 г. и установяват, че ефектът на реалния обменен курс върху стойността на износа е доста слаб. Всъщност 1% поскъпване на франка предизвиква спад от 0,06% в износа, а 1% спад в БВП причинява значително по-голямо понижение в размер на 0,8 на сто.

Чувствителността на износа към валутния курс всъщност се понижава след кризата от 2008 г., а причината е, че някои компании или цели групи производители отпадат изцяло от сметките, смятат авторите на изследването.

„Може да се извлече изводът, че швейцарската икономика е станала по-издръжлива на колебания във валутния курс“, пишат експертите от Базелския университет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:29 | 10.09.22 г.
fallback