През септември месечната инфлация, измерена от Националния статистически институт (НСИ), достига 0,2%. Спрямо миналия септември индексът на потребителските цени достига ниво от 2,1%, а от началото на годината, тоест спрямо декември 2016 година - 1,3 на сто.
Данните показват леко ускорение спрямо август, когато инфлацията беше в рамките на 0,1%.
През първия есенен месец инфлацията се подхранва от по-скъпите хранителни продукти и безалкохолни напитки (ръст от 1,2%), както и от увеличените разходи за образование (1,5%) и за транспорт (1%). Със 7% обаче са намалели разходите за култура и развлечение, а за ресторанти и хотели - с 0,8%, показват още данните на НСИ.
От хранителните продукти най-голямо увеличение имат цените на някои зеленчуци (домати с почти 19% и краставици с 10,6%), както и на млечните продукти. В същото време поевтиняват някои плодове - ябълките са с 12% по-евтини, а гроздето - с почти 11%.
При нехранителните продукти статистиката отчита поскъпване на автомобилните горива - през септември дизелът е с 2,1% по-висока цена, а най-масовият бензин (А 95) - с 1,5%. Цената на газ пропан-бутан се повишава с 6,5 на сто. Очаквано след края на активния летен сезон намаление имат пакетните услуги за почивка и туристически пътувания (с над 15%), а разходите за хотели и ваканционни центрове намаляват с 18,7 на сто.
Хармонизираният индекс на потребителските цени за септември е 99,8%, тоест месечна дефлация в рамките на 0,2%. Основна причина за намалението са по-ниските цените в групите „Развлечения и култура ” и „Ресторанти и хотели”. Инфлацията от началото на годината (септември 2017 година спрямо декември 2016 година) е 0,7%, а годишната инфлация е 1,3%.
Средногодишната инфлация за периода октомври 2016 година - септември 2017 година спрямо периода октомври 2015 година - септември 2016 година е 0,6%.
Хармонизираният индекс на потребителските цени измерва изменението на цените на стоките и услугите, използвани от всички домакинства на територията на страната (включително и чуждестранните). Различният обхват на двата използвани от НСИ индекса и съответно различната структура на потреблението са причина за различните стойности на двата индекса.