Криптовалутите се превърнаха в пълноправно средство за плащане, но носят сериозни рискове от пране на пари и финансиране на тероризма, коментира руският президент Владимир Путин на време на форум за криптовалутите в Сочи, пише „Ведомости“.
"Все по-популярни, както е известно, стават виртуалните или по друг начин казано - криптовалутите, които в някои страни са станали или стават пълноправни платежни средства, както и инвестиционен актив. Въпреки това използването на криптовалути крие и сериозни рискове. Знам позицията на централната банка, говорихме с председателя ѝ на няколко пъти по този въпрос. На първо място това е и възможност за пране на пари от престъпни деяния, укриване на данъци и дори финансирането на тероризъм, и, разбира се, за разпространение на измами, при което обикновените граждани със сигурност могат да станат жертви", казва още президентът на Русия.
Путин подчерта, че криптовалутите се издават от неограничен кръг анонимни субекти. По този начин купувачите на криптовалути могат да участват в незаконни дейности. Освен това няма обезпечение за този вид валути.
„Ние знаем, че много страни търсят подходи за това как да регулират обращението на тези криптовалути, едва сега започват да се създадат необходимите законодателни условия, законодателната регулаторна рамка“, казва Путин.
„Ние се нуждаем, въз основа на международния опит, от изграждане на една регулаторна среда, която ще позволи систематизиране на отношенията в тази сфера, да защитава, разбира се, интересите на гражданите, бизнеса, държавата, да дава правни гаранции за работата с иновативните финансови инструменти", посочва още той.
Той подчертава обаче, че Русия е длъжна да се възползва от преимуществата, които предоставят новите технологични решения в банковата сфера.
Дискусията се е провела по време на среща, посветена на използването на цифрови технологии във финансовия сектор и въвеждането на иновативни финансови инструменти. На нея са присъствали президентският съветник Андрей Белоусов, министърът на финансите Антон Силуанов, председателят на централната банка Елвира Набиулина и заместник-ръководителят на централната банка Олга Скоробогатова, както и главният изпълнителен директор на частната компания Qiwi Сергей Солонин.
Руската централна банка и нейният председател Елвира Набиулина се противопоставят на криптовалутата като парично средство. Централната банка би искала да ограничи работата на сайтове, които предлагат дигитални валути. „Ние вярваме, че за нашите граждани и фирми използването на такава криптовалута като обект за инвестиции носи ненужно увеличени рискове", коментира по-рано Сергей Швецов, първи заместник-председател на централната банка. "Не можем да осигуряваме пряк и лесен достъп на дребните инвеститори до такива съмнителни инструменти", обяснява той.