Централните банкери в еврозоната са загрижени за поскъпващото евро, показва стенограмата от последното заседание на Европейската централна банка (ЕЦБ) в края на юли, цитирана от Financial Times. През последните месеци единната валута достигна най-високите си нива от 2 години и половина спрямо щатския долар, а от средата на май поскъпна с близо 5% спрямо кошница от основни валути.
Проблемът с комуникацията около обменния курс, пред който е изправена ЕЦБ, е особено голям в днешно време, когато регулаторът трябва да вземе решение за свиването на програмата си за количествени облекчения. Силното евро усложнява усилията на банката да постигне целевото ниво на инфлацията при 2%, защото прави вноса по-евтин и натежава на ръста на износа, обяснява FT.
Стенограмата показва още, че икономистите се опасяват, че има риск еврото да поскъпва още. След публикуването на протокола единната валута поевтиня до най-ниското си ниво този месец.
Макар че повечето изменения в цените на финансовите активи се дължат на икономическото възстановяване в региона, по време на заседанието са били изразени опасения за евентуално прекомерно поскъпване в бъдеще, особено на валутните пазари. „Беше подчертано, че все още благоприятните финансови условия не бива да се приемат за даденост и че не бива да се разчита до голяма степен на продължаващата подкрепа от страна на паричната политика“, пише още в протокола.
Следващото заседание на ЕЦБ е на 7 септември и тогава президентът на институцията Марио Драги ще трябва да обясни защото банката обсъжда забавяне на програмата си за изкупуване на облигации през 2018 г. и същевременно прогнозира слаба инфлация.
Очаква се през октомври регулаторът да вземе решение на свиването на количествените облекчения.
Според протокола поскъпването на еврото се дължи на два фактора: избирането на Еманюел Макрон за президент на Франция, което премахна голяма част от политическата несигурност след референдума за Brexit през 2016 г., и очакванията за затягането на паричната политика в САЩ.