Еврото се търгува близо до 14-месечен връх в петък и е напът да запише най-доброто си тримесечие от близо 7 години, тласнато от нарастващите очаквания Европейската централна банка (ЕЦБ) да намали своите монетарни стимули, съобщи Ройтерс.
Еврото поскъпна бързо след речта на президента на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги в началото на седмицата, която засили очакванията за намаляване на стимулите на банката още през септември.
В допълнение коментарите на гуверньора на Английската централна банка Марк Карни в сряда повишиха очакванията за увеличение на лихвените проценти от централните банки на Англия и Канада, което оказа натиск върху щатския долар.
„Очевидно е, че има промяна. Наистина изглежда, че тук има координирани усилия сред централните банки на Г-10“, коментира Стивън Иннес, ръководител на търговията в Азиатско-тихоокеанския регион в Oanda Corporation в Сингапур.
Еврото последно се търгуваше на ниво от 1,1441 долара, като се придържаше към върха от 1,1445 долара за тази седмица, най-доброто му ниво от май 2016 г.
През тримесечието април-юни еврото се покачи със 7,4%, което го поставя напът за най-доброто тримесечие от юли-септември 2010 г.
В същото време доларовият индекс се понижи до 9-месечно дъно спрямо кошницата от валути до 95,470 пункта в петък.
Инвеститорите избягват щатската валута на фона на признаците, че икономиката на страната се забавя, a политически пречки предизвикват съмнения за дневния ред на реформата на президента Доналд Тръмп.
"Докато Федералният резерв продължава да затяга политиката по сравнително предвидим начин, скорошната промяна в реториката от други централни банки, като ЕЦБ, АЦБ и Канадската централна банка, са изненада за мнозина и доведоха до преоценка на съответните им валути", казва Даниел Бейн, ръководител на чуждестранните проучвания в Australia & New Zealand Banking Group Ltd. в Сидни. „Очакваме тази слабост да продължи и спрямо валутите, към които централните банки променят своите пристрастия".