Печалбите на китайските индустриални компании се повишават с 31,5% през първите два месеца на 2017 г. спрямо същия период миналата година. Причината е скокът в цените на редица суровини – от въглищата до желязната руда, а силният внос също говори за ускорена активност, посочва Ройтерс.
По-високите печалби може да дадат още стимул на инвестициите във фиксирани активи, които се ускориха в началото на годината. Това от своя страна може да осигури повече средства в китайската индустрия, която да може да се справи с натрупаните дългове.
Общите индустриални печалби през първите два месеца на годината възлизат на 1,01 трилиона юана (147 млрд. долара), показват данните на Националната статистическа служба.
През декември например повишението беше едва 2,3 на сто.
През цялата 2016 г. индустриалните печалби в Китай записват ръст от 8,5 на сто, а година по-рано отчетоха лек спад.
Китайската икономика изглежда започва 2017 г. на стабилна основа, подкрепена от силно банково кредитиране, правителствени инфраструктурни проекти и ръст в частните инвестиции.
Разходите на правителството се увеличават със 17,4% през януари и февруари, като през същия период на миналата година това повишение беше 12 на сто. Акциите на инфраструктурните компании поскъпнаха до 15-месечен връх на борсата в Шанхай.
Най-голямата азиатска рафинерия – China Petroleum and Chemical Corp (Sinopec) – заяви в неделя, че очаква 150-процентов ръст в печалбата си за първото тримесечие заради по-високите цени на петрола.
Все пак инвеститорите в Китай са разкъсвани между данните, които показват издръжлива икономика, и опасенията, че очакваното затягане на политиката, макар и постепенно, в крайна сметка ще доведе до по-скъпо финансиране на дълга и по-слаба бизнес активност. Производствените цени се повишиха през февруари с най-резкия темп от 2008 г., припомня Ройтерс.
Задълженията на китайските индустриални компании се повишават с 6,6% през годината, приключила в края на февруари.
Китайската статистическа служба обединява данните за индустриалните печалби през януари и февруари, за да изглади сезонните изкривявания около Лунната нова година, когато повечето компании затварят.