Германският огромен търговски излишък, дълго време обект на сериозна критика от страна на различни икономисти, се е свил до най-ниското си ниво от една година на фона на рязко покачване на вноса в началото на годината.
Германският внос се повишава над очакванията през януари, а ръстът е по-голям от този на износа, който и без това също е изненадващо висок, съобщава Ройтерс. Вносът във федералната република се повишава с 3% на месечна база след сезонно изглаждане на стойностите. Износът расте с 2,7%, показва още докладът на статистическата служба Destatis.
Икономистите, анкетирани от агенция Ройтерс, очакваха 1,85% ръст в износа и 0,5% повишение на вноса.
Търговският баланс на страната, параметър, отчитащ разликата между вноса и износа, пада от 18,7 млрд. евро до 14,8 млрд. евро през януари спрямо декември - далеч по-стръмен спад от прогнозата за 18 млрд. евро на икономистите. Това е най-ниската стойност от януари 2016 г. насам, коментира Financial Times.
Излишъкът по текущата сметка се свива от 24,8 млрд. евро през декември до 12,8 млрд. евро. Година по-рано той бе в размер на 14,6 млрд. евро.
Питър Наваро, новият търговски съветник на администрацията в САЩ, обвини Берлин в използване на „грубо подцененото" евро, за да получава предимство пред основните си търговски конкуренти. Една слаба валута спомага за насърчаване на износителите. Но германското правителство, ЕС и Европейската централна банка яростно отхвърлиха критиките. В четвъртък управителят на ЕЦБ Марио Драги заяви, че „няма причина" за критикуването на Берлин, след като стойността на еврото се определя от пазарите, а не се контролира от Берлин или Франкфурт.