Португалия трябваше да понесе нов удар по отношение на бюджетната консолидация.
Държавният дълг на южноевропейската държава се повишава през изминалата година до 130,5% от брутния вътрешен продукт, съобщи статистическата служба. Правителството очакваше този дял да е 127,7 на сто от БВП. Към края на третото тримесечие дългът дори мина временно над нивото от 133,7 на сто. През 2015 г. той бе 129 на сто, а през 2014 г. - рекордните 130,6 на сто. Европейският съюз обаче е заложил според Маастихските критерии горна граница от 60 на сто, припомня Ройтерс.
Според данни на социалистическото правителство на страната то е успяло да свие бюджетния дефицит през миналата година до 2,1 на сто от БВП от 4,4 на сто през 2015 г. С това страната остава под границата от 3%, която е официалната за членовете на еврозоната. За тази година кабинетът в Лисабон очаква ново понижение на дефицита и държавния дълг.
Португалия, която през 2014 г. успя да излезе от международната спасителна програма, се числи заедно с Италия към най-задлъжнелите държави в еврозоната след Гърция.
По време на дълговата криза властите в Лисабон получиха общо 78 млрд. евро от Европейския съюз и Международния валутен фонд. Около една трета от сумата е от МВФ, който изисква за нея по-високи лихви от ЕС. От 2015 г. Португалия изплаща предсрочно задълженията си на фонда с пари, които заема на международните пазари при по-изгодни условия.