fallback

Китай отчита през януари най-високия търговски излишък от близо половин година

Износът скача със 7,9% на годишна база през първия месец на 2017 г.

10:04 | 10.02.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китайският износ нараства много по-бързо от очакваното през януари заради повишеното глобално търсене. Така китайската търговия отчита най-високия месечен излишък от близо половин година, съобщава Wall Street Journal.

Износът скача със 7,9% на годишна база през първия месец на 2017 г., възстановявайки се от 6,1-процентовия спад през декември, показват данните на Митническата администрация. Икономистите, анкетирани от WSJ, очакваха повишение от 3,1 на сто.

Вносът през януари също се повишава над очакванията и записва ръст от 16,7% на годишна база. През декември повишението беше 3,1 на сто.

Така търговският излишък на Китай се разширява от 40,82 млрд. долара през декември до 51,35 млрд. долара през януари – най-високото ниво от август. 

„Това са добри новини за китайските износители. Глобалните фундаментални фактори се подобряват и насърчават ръста“, коментира Джоу Хао, икономист от Commerzbank. По думите добрите китайски данни отразяват по-силните данни за износа то Тайван, Сингапур, Япония, Южна Корея и Германия.

По-високият износ обаче може да даде повод за притеснения, че американският президент Доналд Тръмп ще въведе наказателни политики, за да свие търговският дефицит на САЩ.

Неотдавна Тръмп разкритикува търговските политики на Германия и Китай и заплаши рязко да увеличи митата върху вноса от Китай. Според редица икономисти такива мерки може да спънат възстановяването на китайския износ.

Представителите на китайските власти опитаха през последните седмици да омаловажат разликите и да акцентират върху икономическите връзки между двете държави. Но също така те предупредиха, че Пекин ще отвърне, ако САЩ първи въведат наказателни мерки.

Повишението в износа от Китай е първото от март 2016 г. насам и редица икономисти го отдават на по-силното глобално търсене основно от САЩ, както и на ускоряващата се инфлация, която повишава стойността на износа.

Вносът в Китай расте заради по-скъпите суровини, трупането на резерви и благоприятната база за сравнение от януари 2016 г. WSJ посочва, че обикновено около Китайската нова година се наблюдават по-големи колебания в данните, тъй като фабриките затварят за няколко дни, а хората се прибират по домовете си, за да празнуват.

source: tradingeconomics.com

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:26 | 04.09.22 г.
fallback