fallback

Усилията на Китай за справяне с отлива на капитали започват да се отплащат

Китайските банки отчитат през декември 2016 г. нетен приток по капиталовата сметка за първи път от девалвацията на юана през август 2015 г.

18:49 | 24.01.17 г.
Автор - снимка
Създател

Усилията на Китай за овладяване на отлива на капитали изглежда вече постигат известен успех. Китайските банки отчитат през декември 2016 г. нетен приток по капиталовата сметка за първи път от девалвацията на юана през август 2015 , показват данни на регулаторите, цитирани от Bloomberg.

Юанът, който поевтиня миналата година с най-бърз темп от две години насам, сега може да запише най-рязкото си месечно поскъпване спрямо долара от март 2016 г.

Отчетеният приток на капитали през декември възлиза на 13,5 млрд. долара. Макар че сумата изглежда нищожна спрямо изтеклите 1,2 трлн. долара от обезценяването на валутата през лятото на 2015 г., ситуацията изглежда е близо до повратна точка, смятат анализаторите от Oversea-Chinese Banking Corp. (OCBC).

Усилията за справянето с отлива на капитали включват по-строги ограничения за бизнес инвестициите в чужбина, както и по-затегнат контрол над паричните трансфери, и изглежда работят. 

„Това може да е повратна точка за китайските капиталови потоци“, казва Томи Сие, икономист в OCBC. “Тази година правителството ще държи в здрава хватка капиталовите потоци, а дългосрочните чуждестранни инвестиции ще купуват повече активи на вътрешния пазар заради по-високата възвръщаемост”, коментира той.

Китай увеличава мерките за стабилизиране на юана и за справяне с отлива на капитали, след като миналата година валутата се срина с най-бърз темп от две десетилетия. Регулаторите затегнаха капиталовия контрол и свиха предлагането на юани на офшорния пазар, за да понижат мечите залози.

Данните на държавния валутен регулатор показват още, че през декември се отчита 48-процентов скок на чуждестранните инвестиции в китайски ценни книжа до 18-месечен връх при 11,7 млрд. долара.

Щатският долар поевтиня леко, след като номинираният за министър на финансите Стивън Мнучин заяви пред конгресмени, че „прекалено силният долар“ може да има негативен краткосрочен ефект върху икономиката. В интервю за Wall Street Journal президентът Доналд Тръмп каза, че доларът вече е прекалено скъп отчасти защото Китай обезценява своята валута.

„Регулаторите би трябвало да са доволни от съживяването в притока на капитали“, коментира Харисън Хю, икономист за Китай, Хонконг, Макао и Тайван в Royal Bank of Scotland, базиран в Сингапур. „Капиталовите потоци на Китай вероятно ще се подобрят още повече този месец. Пазарът трябва да е готов за приятни изненади при трансграничните потоци на юана тази година“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:24 | 12.09.22 г.
fallback