Русия се нуждае от подобряване на инвестиционния климат, диверсификация на зависимата от петрола икономика и стимулиране на производствения растеж, ако иска да настигне световните икономики, препоръчва Световната банка в доклад, цитиран от Ройтерс.
В документа Световната банка съветва руските власти как да преодолеят съществуващите икономически и финансови пречки за постигане на по-добри перспективи в бъдеще.
„Въпреки че плодовете на много политически действия ще бъдат видими в средносрочен и дългосрочен план, сега е времето да се започне“, посочва международната финансова институция.
След десетилетие на силен растеж, задвижван от петрола, конкурентоспособността на Русия се влошава. През 2016 г. руската икономика се сви с 0,5-0,6 на сто, след спада от 3,7% през 2015 г.
В средносрочен план растежът на икономиката е с 1-2% годишно, което е под прогнозираното средно ниво в глобален мащаб от 2,7% през 2017 г. и далеч по-малко от 7-процентовия годишен растеж на руската икономика през първите години на 21 век.
Заедно с повишената уязвимост на Русия от шокове в областта на търговията, това повдига въпроса за способността на страната да запази социалния и икономически напредък от идването на власт на руския президент Владимир Путин.
„Скорошната криза разкри уязвимостта на руската икономика и повдигна въпроси за устойчивостта на растежа“, посочва банката в документа.
Тъй като цените на петрола, един от ключовите продукти за руския износ, се понижиха, а Западът наложи икономически и финансови санкции срещу Москва след анексирането на Крим от Русия, за руските власти ще става все по-трудно да намират баланс между социалните задължения и фискална устойчивост.
За да се движи напред и да стимулира инвестиционната активност, Русия се нуждае от по-добра инфраструктура и регулация, твърди финансовата институция.
Според Световната банка, за да се привлекат инвеститори, особено в контекста на икономическите санкции, инвестиционните условия трябва да се подобрят.