Неотдавна Том О’Хара влиза в автокъща в Понте Треса, Швейцария и плаща в брой еквивалента на 13 хил. долара за Porsche Boxter от 1999 г. Това е само една от трите коли, за които О’Хара, бивш американски и настоящ швейцарски гражданин, плаща в брой през 2015 г., разказва Wall Street Journal.
“Може да го направите и с банков трансфер, но повечето хора просто теглят парите и ги носят в брой”, казва 57-годишният електроинженер.
Швейцарците обичат кеша и редовно плащат в брой малки и големи суми. Афинитетът към парите в брой изглежда не стихва и се противопоставя на глобалната тенденция към все по-малко кеш и към електронни плащания, с които по-добре може да се проследят евентуални измами.
В началото на 2016 г. Швейцария се поддаде на натиска от страна на международните организации за борба с прането на пари и въведе лимит на сумата, която едно лице може да плати в брой при една трансакция, без да се изискват допълнителни документи – 100 хил. франка (около 97,7 хил. долара).
За сравнение - в Испания този тава е около 2 600 долара, а във Франция – едва 1 050 долара.
В доклад от декември базираната в Париж Работна група за финансови действия срещу прането на пари (Financial Action Task Force) заяви, че лимитът в Швейцария е много висок, дори и за Швейцария.
Експертите посочват редица причини, поради които швейцарците толкова много обичат парите в брой. Страната е сравнително сигурна и грабежите са рядкост. Освен това преобладават малките населени места, където плащанията се осъществяват лице в лице, и е полезно да имаш пари в брой под ръка.
Стойността на банкнотите и монетите в обращение на глава от населението е 9 214 долара през 2015 г. в Швейцария. В САЩ например тази стойност е 4 433 долара, а в еврозоната – средно 3 571 долара, показват данни на Банката за международни разплащания.
Кристиян Вайс, който отговаря за колекцията банкноти и монети в Швейцарския национален музей, казва, че швейцарците предпочитат парите в брой, дори когато пътуват в чужбина. Все пак от 1990 г., когато 90% от парите, използвани в Швейцария, са в брой, има значителен спад. „През 2015 г. този дял е 60%“, посочва Вайс.
WSJ отбелязва още, че банкнотите с голям номинал (1000 франка) улесняват носенето на големи суми пари в брой.
Банкнотите с голям номинал в обращение се повишават, показват данни на централната банка в Швейцария. През октомври миналата година те достигат 45,4 млрд. франка, което е 6% повишение на годишна база. Употребата на банкноти от хиляда франка обикновено скача през декември.
Това контрастира с нарастващия скептицизъм към кеша в други държави, където властите се опитват да преборят корупцията, фалшифицирането и прането на пари. През ноември например Индия обяви планове да извади от обращение 90% от банкнотите.
През май Европейската централна банка (ЕЦБ) заяви, че ще спре печатането на банкноти от 500 евро заради опасения, че подпомагат незаконни дейности.
В САЩ например всеки който приеме плащане в брой над 10 000 долара, трябва да попълни документ за Службата по приходите и да идентифицира кой е направил поръчката.
Министерството на финансите в Швейцария защитава високия таван за плащанията в брой. „Засега смятаме, че е адекватно“, заявява говорителка на ведомството и допълва, че самото съществуване на таван е много деликатна тема.