Делът на щатския долар в световните валутни резерви, докладвани на Международния валутен фонд, се е понижил през третото тримесечие на 2016 година до най-ниско ниво за последните две години, показват данни на МВФ.
Периодът между юли и септември е третото поредно тримесечие, в което има намаляване на дела на доларовите валутни резерви, като този спад може би отразява повишения оптимизъм относно световната икономика и набиращата скорост европейска икономика, предаде БНР.
През третото тримесечие на годината щатският долар формира 63,3% от световните валутни резерви спрямо 63,8% през периода между април и юни, като това е най-ниският дял на "зелената валута" от третото тримесечие на 2014 г.
В същото време делът на еврото е нараснал до 20,3% от 20,0% през второто тримесечие, докато делът на японската йена се е увеличил до 4,5% от 4, на сто.
Трябва да се има предвид, че щатският долар поскъпна рязко спрямо останалите основни валути след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, която накара редица инвеститори и анализатори да очакват ускоряване на американската инфлация и по-агресивна политика на повишение на основните лихви на Федералния резерв през следващата година.
Оповестените в петък данни на МВФ също така показват, че общите валутни резерви в света са нараснали през третото тримесечие до 11,01 трлн. долара от 10,97 тлрн. долара през второто тримесечие.
Австралийският и канадският долар, които наскоро също бяха включени в състава на глобалните валутни резерви, разполагат през третото тримесечие с дял от около 2% от общите резерви.