Президентът на Китай Си Дзинпин е готов да толерира забавяне на икономическия ръст и под 6,5% заради нарастващия дълг и опасенията за несигурна глобална обстановка след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Това съобщи Bloomberg, позовавайки се на свой източник, запознат със ситуацията.
По време на среща с група от Комунистическата партия, която се занимава с финансовите и икономическите въпроси, президентът е заявил, че няма нужда да се спазва целта, ако това крие прекалено много рискове. Представителите на управляващата партия, присъствали на разговорите, са се съгласили, че икономиката на стойност 11 трлн. долара ще стане стабилна и с по-слаб ръст, щом заетостта е стабилна, твърди източникът на Bloomberg, пожелал анонимност.
Миналата година властите в Пекин заложиха годишен ръст от поне 6,5% през петилетката до 2020 г., за да изпълнят обещанието на партията за умерено проспериращо общество дотогава. Целта е през 2020 г. БВП и доходите да са двойно по-високи от тези през 2010 г. Някои икономисти разкритикуваха поставената цел за 6,5-процентов ръст, защото според тях тя мотивира властите да поемат рискове, които да застрашат финансовата стабилност. Международният валутен фонд (МВФ) е сред институциите, които препоръчват по-нисък целеви темп на растеж.
Промяната в нагласите в Пекин показва, че за властите системният риск е достатъчно голям, за да ги накара да преразгледат основните си цели или пък че те не са толкова склонни да въвежда фискални и парични стимули.
На срещата между Си Дзинпин и представителите на Комунистическата партия се е обсъждала и неустойчивата задлъжнялост. Други държави са преживявали кризи, след като трупали дългове от около 300% от БВП. В момента това съотношение в Китай е 270%, казва източникът на Bloomberg.
На друга среща миналата седмица Си и основните му икономически съветници обещаха да предотвратяват и контролират финансовите рискове, за да избегнат образуване на балони в редица класове активи. Освен това те заявиха, че планират разумна и неутрална парична политика и проактивна фискална политика през 2017 г.
През последните три тримесечия Китай записва ръст от 6,7%. Годишното повишение на БВП през 2015 г. в размер на 6,9% беше най-слабото от 25 години. За тази година Пекин си постави цел от ръст между 6,5 и 7%.