Най-големите валутни резерви в света – китайските, се свиват през октомври с най-бърз темп от януари насам, съобщава Bloomberg. По-силният долар помогна до известна степен за овладяването на отлива на капитали и свива стойността на резервите, допълва информационната агенция.
Валутните резерви на Китайската народна банка се понижават с 45,7 млрд. долара до 3,12 трлн. долара през октомври. Средната прогноза на икономистите, анкетирани от Bloomberg, беше за стойност от 3,13 трлн. долара. През юни 2014 г. пък беше достигнат рекорд от 4 трлн. долара
„Понижението през октомври всъщност е по-слабо, отколкото повечето хора очакваха, което подсказва, че централната банка не топи резервите, за да подкрепи курса на юана“, казва Лари Хю, директор на звеното за Китай в Macquarie Securities в Хонконг. „Това вероятно показва, че Китайската народна банка е по-толерантна към волатилност във валутния курс“, допълва той.
Данните идват в период на подновена слабост в курса на китайския юан. Миналия месец валутата поевтиня с 1,53%, което е най-големият спад от девалвацията през август 2015 г. Имаше подозрения, че регулаторите в Пекин подкрепят курса преди срещата на Г-20 през септември и преди валутата де се присъедини към Специалните права на тираж на МВФ на 1 октомври, както и че са отслабили тази подкрепа, след като износът се срина с най-бърз темп от седем месеца.
„Близо 30 млрд. долара от спада във валутните резерви се дължи на обезценяване на юана, а интервенциите на централната банка възлизат на едва 10-15 млрд. долара“, смята Яо Уей, икономист за Китай в Societe Generale в Париж. „Това изглежда по-скоро като постижение, а не разочарование, предвид големия девалвационен натиск през последния месец“, допълва той.