Търговският дефицит на САЩ се разширява през август заради ръста във вноса (включително на петрол), е по-голям от този на износа, съобщава Wall Street Journal.
Дефицитът се разширява с 3% спрямо предния месец до сезонно изгладените 40,73 млрд. долара през осмия месец на годината, сочат данните на Министерството на търговията. Вносът се повишава с 1,2%, а износът – с 0,8 на сто. Икономистите, анкетирани от WSJ, очакваха дефицитът да възлезе на 39,2 млрд. долара през август.
От ръста във вноса на стойност 2,6 млрд. долара 1,2 млрд. идват от плащания за използване на интелектуалната собственост, а именно – излъчването на летните Олимпийски игри в Рио.
Вносът на суров петрол, като обем, достига най-високото си ниво от януари 2014 г. насам.
source: tradingeconomics.com
Като цяло последните данни подсказват, че международната търговска активност умерено се подобрява. През последната година търговията се отразяваше негативно на икономическия ръст в САЩ. Силният долар и свиващите се икономики в Европа и части от Азия затрудняват американските компании да повишат продажбите си в чужбина. Стабилното вътрешно потребление представлява добър пазар за международния внос, което пък понижава американския брутен вътрешен продукт (БВП), посочва WSJ.
През първото полугодие на 2016 г. търговията предоставя скромен принос за ръста на БВП, но темпът на експанзия все още остава слаб – около 1% годишен темп на ръст. От края на рецесията през 2009 г. икономиката на САЩ растеше средно с около 2,1% годишен темп на ръст.
През първите осем месеца на годината търговският дефицит се понижава с 1,3%. Вносът записва спад от 3,6% в сравнение със същия период миналата година, а износът се понижава с 4,1 на сто.
През август вносът на услуги, включително правата за излъчването на Олимпиадата, достигат най-високото си ниво някога.
Вносът на суров петрол в долари нараства през август спрямо юли, сочат сезонно неизгладените данни, но се понижава на годишна база. Обемът на внесената суровина на ден е 8,3 млн. барела, а през август миналата година количеството е било 7,1 млн. барела дневно.
Ръстът на износа отразява доставките на непарично злато (злато, което не се съхранява като резервен актив от страна на властите) и на автомобили и авточасти. Износът на капиталови стоки обаче е на най-ниското ниво от септември 2011 г.
Износът на соя нараства леко, след като скочи през юли. Добрата реколта на соя в САЩ, недостигът на зърно в Южна Америка и стабилното търсене (особено от Китай), дадоха стимул на износа на соя. Иън Шепъртсън, главен икономист на Pantheon Macroeconomics, заяви миналата седмица, че само износът може да бъде ключов катализатор на по-стабилен икономически ръст през третото тримесечие.