Икономиката на Южна Корея ще отчете ръст от 2,7% през 2016 г. и от 3% през 2017 г., прогнозира Международният валутен фонд (МВФ), който също така приветства последните фискални и парични стимули в четвъртата най-голяма азиатска икономика, пише Bloomberg.
Страната разполага със значително фискално пространство, за да се справи с предизвикателствата пред растежа, измежду които застаряващо население и висока задлъжнялост на домакинствата, посочва базираната във Вашингтон институция.
Според международната финансова организация социалните разходи могат да намалят бедността и да подпомогнат потреблението. МВФ смята, че Южна Корея трябва да намали интервенциите на валутния пазар.
През последните месеци и централната банка, и правителството предприеха мерки, за да стимулират икономическия растеж. Властите в Сеул предвидиха допълнителни разходи за 11 трлн. вона (10 млрд. долара), а Централната банка на Южна Корея изненада пазарите през юни с понижение на основната лихва.
Прогнозата на МВФ за растежа е подобна на тази на централната банка, която миналата седмица запази основния лихвен процент при 1,25 на сто.
„Едно внимателно и целенасочено увеличение на социалните разходи в средносрочен план може да намали бедността и неравенството и да подпомогне ребалансирането чрез стимулиране на потреблението и нарастването на производителността на труда“, гласи становището на МВФ.
Освен това фондът призова за гъвкаво движение на валутния курс на вона и посочи, че Южна Корея трябва да ограничи валутните интервенции и да обявява подобни действия.
Според правителството и представители на централната банка всяка намеса на валутния пазар винаги е ограничена до „приспособителни операции“. Властите никога не разкриват размера или времевата рамка, на което и да е подобно действие.