Източна Европа може да се похвали с четири от петте най-бързи повишения на брутния вътрешен продукт (БВП) в Европейския съюз (ЕС) през второто тримесечие. Потребителските разходи компенсират спада в инвестициите, при което някои бивши социалистически икономики се връщат към темпове на растеж отпреди финансовата криза през 2008 г., посочва Bloomberg.
Румъния повежда петте бивши комунистически държави, които публикуват предварителни данни за икономическия растеж в петък, с ръст от 6% на годишна база през периода април – юни. Това представлява ускорение спрямо повишението от 4,3% през първото тримесечие. Растежът се ускорява и в България, Унгария, Словакия и Полша – най-голямата източноевропейска икономика.
В еврозоната ръстът на годишна база е 1,6 на сто.
Набраната инерция показва, че държавите, сред които само Словакия използва единната валута, демонстрират издръжливост на фона на слабия растеж в еврозоната. Общият им БВП на стойност около 1 трилион долара ще се увеличи с 3,5% тази година, като вероятно ще изпревари глобалния ръст, смята Международният валутен фонд.
Данните за БВП през второто тримесечие надминават очакванията в Румъния, Словакия и Унгария. Изненадващото възстановяване понижава опасенията за перспективата тази година, след като през първото тримесечие се наблюдаваше забавяне на икономиката с намаляване на финансовата подкрепа от страна на ЕС, посочва Bloomberg.
Румъния отчита най-бърз растеж от 2008 г. насам, тъй като данъчните облекчения и ръстът в заплатите подкрепя потреблението в годината на избори.
Ръстът в размер на 3,7% в Словакия може да помогне годишното разширение на БВП в страната да достигне 3,4 на сто, смята Министерството на финансите. Повишението в Унгария почти се утроява до 2,6 на сто и показва, че икономиката може да се разширява дори и на фона на понижаващи се средства от еврофондове, смятат от икономическото министерство. Според властите в Будапеща целта за 2,5% ръст тази година ще бъде постигната.
Според Уилям Джаксън, анализатор от Capital Economics в Лондон в Унгария е малко вероятно да има понижение на лихвените проценти. В Румъния обаче се очаква затягане на паричната политика тази година, за да се гарантира, че икономиката няма да прегрее.
В региона изоставащият се оказва най-голямата икономика – Полша. Ръстът в размер на 3,1% не успя да оправдае очакванията за 3,3% повишение и се ускорява с едва 0,1 процентен пункта спрямо първото тримесечие. В подкрепа на икономиката се оказват 4-те млрд. злоти (1,1 млрд. долара) за нови детски надбавки. Положителен импулс дават индустриалното производство и продажбите на дребно.