Федералният резерв на САЩ очаквано не промени основната лихва на заседанието си, което приключи днес. Фед обаче сигнализира, че нов кръг от затягане на паричната политика може би ще има през септември, съобщава MarketWatch.
Малко преди да бъде публикувано становището на Федералната комисия по отворените пазари, която определя паричната политика, индексите на Wall Street обърнаха тренда и навлязоха на червена територия. След публикуването на становището Dow Jones и Nasdaq се върнаха в зеления спектър, макар и да забавят ръстовете, а S&P отчита минимално понижение.
Доходността по 10-годишните американски държавни облигации се понижи с 2,6 базисни точки до 1,535%, което е най-ниско ниво от 13 юли. Доходността по 30-годишните дългови книжа падна с 4,6 базисни точки до 2,233%.
Доларът поскъпна спрямо основните му конкуренти на валутните пазари след публикуването на съобщението – с почти 1% спрямо йената до 105,79 йени за долар, до 1,0975 долара за едно евро и до 1,3110 долара за една британска лира.
В становището на Комисията за отворените пазари се посочва, че данните показват стабилност на пазара на труда и умерено разширяване на икономическата активност. Въпреки че разходите на домакинствата нарастват бързо обаче, инвестициите на бизнеса остават далеч от темповете на ръст на частното потребление.
Инфлацията също остава под целевото равнище от 2 на сто, което отчасти отразява спада на цените на енергията и на цените на вноса на неенергийните стоки.
В становището се посочва, че Комисията очаква, че с “постепенни корекции в състоянието на паричната политика икономическата активност ще се разширява с умерени темпове и показателите на пазара на труда ще засилят”.
Фед подчертава, че инфлацията ще остане ниска в краткосрочен план, но че ще се увеличи до целевото равнище в средносрочен план заради преходните ефекти от спада на цените на енергията.
Според Федералния резерв дългосрочните рискове пред икономическите перспективи на САЩ са намалели.
Още за политиката на Фед можете да разберете от видеото на Bloomberg