fallback

Измамите с валути: Tрудно може да се развали сделка след подпис на бордерото

От година насам се забелязва нова измамна схема със злато, посочва Кирилка Епитропова от Tavex

08:48 | 21.07.16 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кирилка Епитропова. Снимка: Tavex

В активния летен сезон с ваканциите зачестяват и валутните измами най-вече сред туристите по Черноморието. За какво да внимават потребителите и как да се предпазят? Investor.bg разговаря с Кирилка Епитропова от Tavex.

- Какви са най-честите измами в обменните бюра?

Най-често некоректните обменни бюра обявяват високи курсове на таблата си, като в повечето случаи не са реални или са за над определени суми (2000 – 3000 валутни единици). Друга честа практика е допълнителните такси и комисионни, които разбира се никъде не са упоменати.

- Има ли нови схеми, за които трябва да се внимава?

Използват се вече познатите схеми, които работят добре при чужденците. От година насам обаче се забелязва нова измама със злато. Всеки ден при нас идват хора, закупили за доста приемлива сума златни бижута от непознати хора, срещнали ги пред големите търговски центрове или пътувайки по магистралите. Бижутата на пръв поглед изглеждат много добре, с хубав печат за злато, но като се стигне до тестване се оказва, че въобще не са златни.

- Какво да следят потребителите?

Съветвам ги да следят курсовете на валутите. Има много сайтове където можете да проверите каква е борсовата цена на съответната валута спрямо лев или евро, така да се ориентират дали курса предлаган им от обменното бюро е приемлив. Ако сами не могат да се ориентират, винаги могат да се допитат до експерти.

- Има ли конкретни данни какви колко се увеличават печалбите при такива измами?

По мои сметки може би с около 20% - 30% . Конкретни данни няма. 

- Къде може да сигнализират при нередности, така че да получат възможно най-бързо решение на проблема?

Сигнал можете да подадете до органите на МВР или до Териториална дирекция на НАП. Тук важно да знаете е, че ако сте се подписали на бордерото, сте се съгласил със съответните условия и трудно бихте могли да развалите сделката. Обменните бюра, които нямат какво да крият и не се страхуват от това да подадете жалба до компетентните органи, не биха ви карали да се подписвате на бордерото. И преди да подпишете нещо, го погледнете, защото преди подписа имате право да се откажете от сделката и да си върнете парите.

В защита на потребителите могат да се правят по-чести проверки. По-чести проверки. Винаги могат да изпратят служител да обменни валута и да разбере дали всичко е наред.

- Някои обменни бюра се регистрират не като такива, а като финансови къщи и така не попадат под контрола на данъчните. Нужна ли е според вас законова промяна, за да се регламентира това?  

Финансовите къщи имат право да търгуват валутите с до 20% разлика от обявения фиксинг. От една страна, улеснява работата, тъй като по редките валути се намират доста по-трудно и понякога процентът е възможно да бъде по голям от 5% (какъвто е допустимият процент на обменните бюра) и това ограничава възможността за предлгането на валути, търсени от клиенти. Но от друга страна това дава доста голямо поле за изява на измамниците. Може би е добре дори и финансовите къщи, и обменните бюра да са ограничени с 5% разлика, но само за основните валути.

- За какво трябва да внимават българите в чужбина?

Българите в чужбина да внимават най-вече при плащане, когато се налага да получат ресто. Доста често точно така биват измамени, като им се връщат фалшиви пари. Да внимават и с таксите при обмяна, тъй като там законово може да са позволени доста големи такси.

- Има ли конкретни валути, при които измамите са по-лесни?

По-лесни са измамите с валути, които са по-непознати за хората. Лесно могат да ви дадат банкноти извън обращение. Лесно биха ви излъгали и с валути с доста по-ниска стойност спрямо българският лев. Валута като корейския вон не е добре позната и е с приблизителен курс 0.00150. Ако добавим или махнем една нула, дали бихте разбрали?

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:59 | 13.09.22 г.
fallback