fallback

Активността в китайския производствен сектор се забавя до 4-месечно дъно

Последните данни вероятно ще предизвикат дебат дали може да се очакват допълнителни парични стимули от страна на Китайската централна банка

10:46 | 01.07.16 г.

Бизнес активността в китайския производствен сектор се забавя през юни, показват две проучвания, цитирани от CNBC.

Правителственият индекс на мениджърите по поръчките (PMI) се понижава от 50,1 пункта през май до 50 пункта през юни, което оправдава очакванията на икономистите, анкетирани от Ройтерс. Освен това стойността е най-ниската от февруари насам, когато беше измерителят беше 49 пункта.

Между март и май индексът беше над ключовата граница от 50 пункта, която разделя експанзия от свиване. През седемте месеца преди март стойността беше под това ниво.

Правителственото проучване се фокусира върху държавни и големи предприятия в производствения сектор.

В петък беше публикуван и аналогичният PMI индекс на частната компания Markit в партньорство с икономическото списание „Цайсин“ (Caixin). Измерителят също отчита най-резкия си спад от четири месеца насам, като се понижава от 49,2 пункта през май до 48,6 пункта през юни. Частното изследване обхваща по-малки частни фирми в производствения сектор. 

„Като цяло икономическите условия през второто тримесечие са значително по-слаби, отколкото през първото, което означава, че натискът върху ръста не се разсейва“, казва Джъншън Джун, директор на звеното за макроикономически анализи в CEBM Group. “На фона на турбулентната външна среда, и за да се избегне рязък икономически спад, правителството трябва да затвърди проактивната си фискална политика, като същевременно продължава да следва разумна парична политика”, допълва той.

Последните данни вероятно ще предизвикат дебат дали може да се очакват допълнителни парични стимули от страна на Китайската централна банка, особено предвид не твърде големите очаквания за ръста на икономиката през второто тримесечие, коментира CNBC.

Властите в Пекин ще публикуват данните за БВП през периода април - юни на 15 юли и мнозина анализатори очакват 6,7% ръст, какъвто беше и през първото тримесечие.

„Китай до голяма степен беше игнориран по време на кризата около Brexit, но страната успя значително да обезцени валутата си през този период“, посочва Ангъс Никълсън, пазарен стратег в IG.

Отделно проучване показва по-добра картина в сектора на услугите. Правителственият PMI индекс се повишава от 53,1 до 53,7 пункта през юни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:03 | 12.09.22 г.
fallback