Мистерията за това как Борис Джонсън е прекарал последния уикенд вече е разгадана. Докато другите поддръжници на Brexit защитаваха обещанията си отпреди референдума в телевизионни интервюта, най-вероятният наследник на Дейвид Камерън начело на торите остана подозрително мълчалив, пише Bloomberg.
Отговорът дойде от статията на Джонсън във всекидневника Telegraph от неделя вечерта, в която той пише, че „паундът остава на по-високи нива, отколкото е бил през 2013 и 2014 г.“. Джонсън не уточнява спрямо коя валута измерва силата на паунда и след като в понеделник британската лира продължи да поевтинява, мнозина анализатори се чудеха какво има предвид той.
В сравнение с 2013 г. паундът е много по-скъп спрямо украинската гривна, казахстанското тенге и мозамбиксия метикал и това се дължи по-скоро на местни фактори (война, девалвация и свръхпредлагане на суровини), а не отразява някаква увереност в британската икономика.
Твърдението на Джонсън е вярно и що се отнася до долара, но този в Намибия, Ямайка и Суринам, не този в САЩ.
Спрямо еврото лирата се търгува само на 13-месечно дъно, но единната валута се потопи рязко преди референдума и бъдещето й е изправено пред несигурност заради потенциалното напускане на страна членка от съюза, така че това сравнение вероятно не е най-добрият показател за инвеститорското доверие във Великобритания.
Този валутен курс обаче е от значение, защото в момента Европейският съюз е най-големият търговски партньор на Обединеното кралство. В този смисъл още по-прецизен измерител на стойността на паунда е ефективният валутен курс, изчисляван от Банката за международни разплащания, посочва Пол Макнамара от GAM. Този показател също подкрепя твърдението на Джонсън.
„Единственият проблем е, че графиката тепърва ще включва данни от юни, когато лирата рязко поевтиня. Освен това тя не е единственият фактор“, обяснява той.