Влошените нива на задлъжнялост на Китай пораждат загриженост за належащи проблеми в страната и устойчив риск, предупредиха анализатори на Goldman Sachs, цитирани от WBP Online.
Goldman Sachs открива несъответствие между своите изчисления за кредитирането на Китай и тези на общото социално финансиране (TSF). Анализаторите стигат до заключението, че TSF е друга подозрителна статистика с потенциал да скрие голям проблем. Данните на Goldman Sachs са много по-тревожни от тези на TSF.
„Вероятността да има толкова голямо ниво на кредитиране в сянка, което не се включва в официалната статистика, показва съществуващи пропуски в регулирането“, отбелязват анализаторите.
Държавният дълг на Китай се повишава значително от 32,5% от БВП през 2012 г. до 40,6% от БВП в края на 2015 г., показват оценките на рейтинговата агенция Moody's.
"Ние очакваме по-нататъшно увеличение до 43% до 2017 г. заедно с една гъвкава фискална политика, която вероятно ще включва по-високи държавни разходи и възможни намаления в общата данъчна тежест.
От агенцията очакват големите вътрешни спестявания да продължат да финансират държавния дълг.
Според Кейти Коч, портфолио мениджър в Goldman Sachs Asset Management инвеститорите трябва да обмислят пазари извън САЩ, тъй като те предлагат повече атрактивни възможности.
Един от най-трудните въпроси за Китай през следващите години ще бъде разрешаването на проблема с високия дълг на банките и последиците от него.
Около 60% от капитала на китайските банки е изложен на риск, след като властите започнаха несигурен процес на преструктуриране на нерентабилни държавни предприятия.
По-големите проблеми могат да възникнат през следващите години, тъй като дълговете на банките се увеличава непрекъснато. В момента те се оценяват на 1,7 трилиона долара.