Задвижена от високите инвестиции на компаниите, склонните на повече разходи потребители и меката зима, германската икономика стартира годината ударно.
Брутният вътрешен продукт нараства през първото тримесечие с 0,7 на сто спрямо предходното тримесечие, съобщи Федералната статистическа служба. По този начин базираната във Висбаден статистическа служба потвърждава първоначалната оценка за най-силното увеличение от две години насам.
През четвъртото тримесечие на 2015 г. БВП на Германия отчете ръст от 0,3 на сто.
source: tradingeconomics.com
През първите три месеца на тази година двигателите на конюнктурата са преди всичко от вътрешността на страната. За ръста се погрижи преди всичко частното потребление, което се увеличава с 0,4 на сто. Обществените организации също са похарчили повече средства, не на последно място за подслон, прехрана и интеграция на бежанците. Държавните разходи са скочили с 0,5 на сто.
Заради меката зима с 2,3 на сто скачат и инвестициите в строителството – най-силният ръст от над две години. Освен това компаниите са вложили с 1,9 на сто повече средства в машини и съоръжения. За сметка на това има понижение по отношение на външната търговия, тъй като вносът (1,4 на сто) е по-силен от износа (1%). Експортът страда от отслабналото търсене от страна на развиващи се пазари като Китай, Бразилия и Русия.
И на годишна база икономиката отчита растеж. Коригираният спрямо инфлацията БВП е нараснал с 1,3 на сто, а сезонно коригираните данни отчитат ръст от 1,6%, защото през тази година има един работен ден по-малко.
През 2015 г. германската икономика нарасна с 1,7 на сто, а според Международния валутен фонд и Европейската комисия тази година ръстът ще бъде в размер на 1,6%.
„Ръстът тази година се очаква да остане умерен, тъй като силното вътрешно търсене, подкрепено от благоприятни фискални и парични условия компенсира слабото външно търсене“, пише МВФ в последния си доклад за състоянието на икономиката на Германия.
Германия е петата по големина икономика в света и най-голямата в рамките на еврозоната. Страната е вторият по големина износител в света, като износът възлиза на повече от една трета от националното производство. Като такива, износът на продукти с висока добавена стойност е основният двигател на растежа през последните години. Съставът на БВП по отношение на разходите е приблизително следният: на потреблението на домакинствата се падат 55 процента, на частните инвестиции - 20%, от които 10 на сто в строителството, 6 процента в машини и оборудване и 4 на сто в други продукти, а на държавните разходи – 19%.