Броят на подадените през миналата седмица заявления за помощи при безработица в САЩ се е увеличил повече от очакваното, съобщава Ройтерс.
Първоначалните молби за помощи при безработица са нараснали със 17 хил. до 274 хил. – най-големият ръст от година насам на фона на силното повишение на планираните съкращения на персонал (35% за миналия месец), сочат данните на американското министерство на труда.
Въпреки че данните са тревожни, цялостната обстановка на пазара на труда остава сравнително позитивна. Според анализатори отчетеното увеличение има преди всичко технически характер.
“По всички сметки бизнесът не може да намери квалифицирания персонал, от който има нужда”, коментира Крис Рупки, старши икономист в MUFG Union Bank в Ню Йорк.
Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха молбите за помощи при безработица в САЩ да се увеличат до 260 хил. Все още обаче подадените заявления са под 300 хил. седмично, което е индикатор за здравословен пазар на труда.
Вече за 61 поредни седмици са подавани под 300 хил. молби за помощи при безработица, което е най-дългата серия от 1973 г., отчита информационната агенция.
Четириседмичният индикатор, който се счита за по-устойчив спрямо седмичния, отчита ръст от 2 хил. заявления до общо 258 хил.
През миналия месец американските фирми са съкратили над 65 100 души, отчитат от консултантската компания Challenger, Gray & Christmas. Съкращенията са с 35% повече спрямо март, отчита компанията.
Най-много хора са съкратени в енергийната индустрия – малко под 19 800 души. Така от началото на годината секторът се е освободил от над 72 600 души.
Утре американското трудово министерство ще публикува данните за безработицата и заетостта през април. Очакванията са частният сектор в САЩ да е създал 202 хил. нови работни места през миналия месец, а нивото на безработицата да остане стабилно на 5%.