Гуверньорът на Японската централна банка (ЯЦБ) Харухико Курода не мисли да използва т.нар. хеликоптерни пари с аргумента, че понятието противоречи на закона, предава Bloomberg.
Докато инфлацията и икономическият растеж все още изостават, в Япония се разрази дебат около идеята, предложена от нобеловия лауреат Милтън Фридман през 1969 г. Подобна инициатива може да накара централната банка да продава дълг директно на централната банка в замяна на новонапечатани пари, които след това се инжектират директно в икономиката под формата на данъчни облекчения и инвестиционни програми.
Хеликоптерните пари биха размили границите между политиката на централната банка и правителството за разлика от покупките на активи и отрицателните лихвени проценти на ЯЦБ.
„В днешно време в развитите икономики фискалната политика се определя от правителството и парламента, докато паричната политика се решава от централната банка, която е отделена от правителството и парламента“, коментира Курода пред Народното събрание.
„Решаването и прилагането на тези неща заедно би противоречало на сегашната правна рамка. Ето защо ако не се промени съществуващата правна рамка, хеликоптерните пари са невъзможни, а ние от ЯЦБ не мислим за тях въобще“, категоричен е гуверньорът.
Проучване на Deutsche Bank AG също разкрива правни пречки. Анализаторите на германската банка отбелязват, че финансирането на фискални стимули от страната на централната банка е забранено по линия на Глава 5 от Закона за публичните финанси в Япония.
Въпреки това анализаторите посочват изключенията, залегнали в Закона за Японската централна банка, по отношение на провежданата политика, насочена към изпълнението на целите, и че имат одобрението на премиера и финансовия министър.